Bira Dolumu

15 gün hiç geçmeyecek gibi geldi ama işte şişeleme günündeyiz 🙂 Bira dolumu için bira yapım seti ile birlikte gelen dolum çubuğunu kovamızın musluğuna takarak dolum yapacağımdan, kovayı 15 gündür beklediği leğenden alıp, masanın üzerine koyuyorum. Sarsmamaya, tortuyu havalandırmamaya mümkün olduğunca dikkat ediyorum. Kova masanın üzerinde yarım saat kadar bekleyip dinlenirken, ben şişelerin son işlemini yapıyor ve onları Star San ile mikroptan arındırıyorum. Şişe arındırma fıskiyesi ile şişelere püskürttüğüm Star San düşük PH lı asidik yapısı sayesinde temas ettiği yüzeyleri arındırıyor. Bir fısfıs şişesine bir miktar sulandırılmış Star san koyarak onu da tezgah, alet edevat, musluğun içi/dışı, eller ve ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz her yüzeyi arındırabilirsiniz. Temiz ve arınmış şişeleri şişe ağacına baş aşağı takıyor ve kovamızın başına geçiyoruz.

Temizlik ve arındırma, her ev biracısı için temel görevlerdir.

Biralarımızın gazlanması için şişeleme şekeri (priming sugar) kullanmamız gerekiyor. Genel kanı litreye 8gr civarı şekerin uygun olduğu yönünde ama yaptığınız biranın türüne ve kendi ağız tadınıza göre daha az veya daha çok gazlı bira yapabilirsiniz. İlk biranız olduğundan fikriniz yoksa, farklı bir kaç gramaj içeren şişeleme yapar ve içerken en çok hangi karbonizasyon seviyesini severseniz, bundan sonrakiler de öyle devam edebilirsiniz.
Şişeleme şekeri olarak daha pratik olduğu için küp şeker kullanıyoruz. Piyasada 1KG/405 adet, 1KG/420 adet, 750GR/360 adet gibi farklı küp şeker ambalajları mevcut. Bunlar arasından kullanmak istediğiniz gramaja uygun olanı seçebilirsiniz.

Farklı bira stilleri farklı karbonizasyon oranları ve şişede olgunlaştırma sürelerine sahip. İlk defa yeni bir stil deniyorsanız, gazlılık seviyesi ve olgunlaştırma süresi hakkında küçük bir ön araştırma yapmakta fayda var.

Ben ilk şişelemem de 1 adet 1000/420 + 1adet 1000/405 olmak üzere 2 küp şeker attım şişelere. Yaklaşık şişe başına 4.7gr gibi bir oran. Kova musluğunu yarım açıyor ve şişeleme çubuğunun bira ile dolmasını sağlıyoruz. Çubuğun ucundaki yaylı sistem sayesinde, şişe tabanına bastırıldığında dolum başlıyor. Tam ağzına kadar doldurup şişeyi aşağı çektiğimizde yaylı mekanizma dolumu kesiyor. Bu sayede taşma vs olmuyor ve çubuk şişeden çıktığında, hacmi kadar bir şişeleme boşluğuna sahip olmamızı sağlıyor. Hemen arkasından Star San lı suda beklettiğimiz kapaklar ve  bira yapım setinden çıkan kapaklama aleti ile şişemizi kapatıyor ve 1-3 hafta arası dinlenip olgunlaşacağı kasasına alıyoruz.

46 şişe bock biramız 2 kasada olgunlaşırken, bir dahaki parti için biriktirilen şişelerle birlikte bekliyorlar.

Muntons Bock bira dolumu heyecanlı, zevkli, yorucu, öğretici bir süreçti. Şimdi biralarımıza olgunlaşması için zaman tanıyoruz. 1. hafta sonunda içmeye başlayabileceğiniz gibi çok daha uzun süre bekleyebilir ve olgunlaşmasına devam etmesini sağlayabilirsiniz. En iyisi her hafta bir kaç tane içerek günden nasıl güzelleşip, olgunlaştığını, gövde ve aromadaki değişimleri, köpüklenmedeki farkları bizzat farkına vararak denemek ve sonraki üretimleriniz için tespitlerde bulunmaktır.
Ama her ne kadar böyle ulvi düşünceler beslesek de en kısa sürede içilip bitirilecek ve hemen yenisi yapılacak 🙂

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com