Lucky Goat Pale Ale Bira Kiti Modifiyesi

Bira Kiti Nasıl Modifiye Edilir?

Stout bira kiti modifiyesi yazımız yoğun ilgi gördü. Ancak daha genele hitap eden bir bira kiti ile daha basit modifiye tarifi istekleri de geldi. Vefakar ve cefakar ev biracılarını kırmıyor, Mangrove Jack’s Lucky Goat Pale Ale bira kiti modifiyesi yapıyoruz. Öncelikle elimizde ne olduğuna bakalım ve gelmek istediğimiz noktayı belirleyerek, yol haritamızı oluşturalım;

“Lucky Goat*, pale ale stilinde, açık renkli ve orta gövdeli bir biradır. Altın renkli ve beyaz köpüklü bu birada, nazik malt tadı ve şerbetçi otundan gelen hafif meyvemsi tatlar kendini belli eder. Vanilyayı andıran hafif karakterli malt tatlılığı, şerbetçi otu acılığını dengeler ve damakta temiz bir bitiş sunar.”

*Şanslı keçi bize kendini böyle tanıtıyor. Hafif gövdeye bir tık dokunmak, yeni öğütülmüş maltların taze aromasını genel hissiyata eklemek ilk adımımız olacak. O zaman 1 kg pale ale maltı listemize ekliyoruz. İkinci nokta beyaz köpük, renk hoş ama kalıcılığı ve kremamsı dokuyu biraz öne çekmek isteriz. O zaman 250 gr buğday ve 250 gr yulaf ezmesini de listemize ekliyoruz.

Lucky Goat Pale Ale Bira Kiti Modifiyesi

Tahılları değirmende öğütüp hazırlıyoruz. Buğday ezmesi ve yulaf ezmesini öğütmenize gerek yok. Doğrudan suya ekleyebilirsiniz. Evdeki en büyük tencereye 4.5 lt su ekleyip, 65 C ye ısıtıyoruz. Sıcaklığının yükselmemesi, tahıllardaki nişastayı şekere çevirecek olan enzimlerin aktif kalması açısından önemli.

  • 1 kg pale ale malt
  • 250 gr yulaf ezmesi
  • 250 gr buğday ezmesi

Bu aşamada bir termometre işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 1.5 kg olan tüm tahılımızı suya ekliyor ve 1 saat mayşeliyoruz. Bu sürede tencerenin kapağını kapatıp, battaniyeye sararak sıcaklığı muhafaza edebileceğiniz gibi, ara sıra karıştırıp termometre ile ölçerek takip de edebilirsiniz. 60 dakika sonunda tel süzgeç ile tahılları süzüp, 1 litre oda sıcaklığında suyu süzgeç üzerinde yavaş yavaş gezdirerek duruluyoruz. Bu işleme yağmurlama (sparging) deniyor ve amacı tahıllarda kalan son şekerleri de yıkayarak şerbetimize aktarmak. Elimizde kalan 4 litre civarı şerbeti 30 dk kaynatıyoruz ve işlem tamam.

Bira Kiti Nasıl Modifiye Edilir?

Sıcak şerbeti kovaya ekliyor ve üzerine kitimizi ekliyoruz. Bir gece önceden dolaba koyup soğuttuğumuz içme sularını ekleyerek şerbeti 20 C civarına getiriyoruz. Bu aşama çok öenmli, ister kit ister tahıl olsun çok sıcak şerbete asla maya eklemeyin. Son anda, evde bulunan 500 gr kuru malt özütünü de eklemeye karar vererek, kovaya boca ediyoruz. Bir paket Mangrove Jack’s Liberty Bell Ale maya ekliyor ve 20C sabit buzdolabında 10-12 gün sürecek fermantasyona başlıyoruz.
Daha basit ama gayet etkili bir modifiye çalışması ile sizlerle birlikte olduk, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, afiyetle 🙂

*Luck Goat=Şanslı Keçi

 

 

 

Bir de buna bakın

Evde Malt Yapımı

Dört bölümden oluşacak evde malt yapımı yazı dizimizin ilk bölümünde, genel bilgiler ve ön hazırlık …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com