Bira mayası rehidre ediliyor.

Bira Mayası Nasıl Uyandırılır?

Bira kitlerimizle beraber gelen mayalarımızı, ben dahil bir çoğumuz, tariflerde belirtildiği gibi doğrudan şerbetimizin üzerine serperek kullanıyoruz. Bir çok kaynak ise bira mayası rehidre etmek (yeniden su kazandırmak) konusuna dikkatimizi çekiyor. Peki bu gerçekten gerekli mi, hangisi daha faydalı?

Kontrollü atmosfer altında koruyucu gaz ile kurutularak paketlenen mayalarımız, siz ambalajını açana kadar “kuru” formdalar. Üreticilerin ve tüketicilerin bu ticari sunum şeklini tercih etmelerinin sebebi, stok, dağıtım, muhafaza etme, raf ömrü, maya sağlığı konularına en uygun biçim olması. Ancak bu form mayalarımızı saklamak için en iyi form olmasına karşın, fermantasyon için “en iyi” seçenek olmayabiliyor. Mayalarımızı rehidre etmenin arkasındaki fikir de buradan kaynaklanıyor; birazdan girecekleri ve 2-4 hafta arası hayatlarını devam ettirecekleri “sıvı” dünyaya onları hazırlayabilmek, yeni evlerine daha kolay uyum sağlayabilmeleri için üretim sürecinde kaybettikleri suyu tekrar kazandırarak onları ortama alıştırmak. Kitlerimizin mayalarını üreten ve ayrıca ticari versiyonlarını da severek kullandığımız Fermentis ise, yeniden su kazandırma sürecinin maya performansı açısından kritik olduğunu vurguluyor.

Bira mayası rehidre ediliyor.
Bira mayası rehidre ediliyor.

Peki nasıl yapılır? Uzun uzun yazmak yerine aşağıdaki görseli kullanmak çok daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır sanırım. Önemli olan, aynı bira yapımında olduğu gibi temizlik ve arındırma konularına dikkat etmek ve sıcaklık değerlerine sadık kalmak. Mayalarımızın, her ne kadar uykuda dahi olsalar da, canlı organizmalar olduklarını ve hassas olduklarını unutmamak gerek.

İhtiyacınız olacak malzemeler:
– Ölçü kabı
– Küçük bir tencere
– Streç film
– Makas
– Kavanoz
– Kuru bira mayası
Başlamadan önce kullanacağınız her şeyi iyice temizleyip, Star San ile arındırın.

Bira Mayası Nasıl Uyandırılır?
Bira Mayası Nasıl Uyandırılır?

Yukarıdaki resimde yer alan sıralamaya uygun olarak izlemeniz gereken adımlar ise şöyle;

  1. 230ml (bir subardağı) suyu kaynatın.
  2. Kaynamış suyu yıkanmış ve arındırılmış kavanoza alarak 30C nin altına inene kadar soğumasını bekleyin. (İdeal rehidrasyon sıcaklığı 25-29C dir.) Kavanozdaki suyun kontamine olmaması için ağzını streç film ile kapatın.
  3. Su sıcaklığı 25-29C arasına geldiğinde, mayayı ılık suyun içine serpin ve 15dk su alarak şimesi için bekleyin. Karıştırmayın. Çalkalamayın. Ağzını streç film ile kapalı tutmaya devam edin.
  4. 15dk sonra kavanozu dairesel hareketlerle hafifçe çalkalayarak mayaları karıştırın ve 15 dk. daha bekletin.
  5. Toplam 30dk dolduğunda, rehidre etttiğinizi mayalarınızı şerbetinize dökebilir ve biranızı fermantasyona alabilirsiniz.

Bir de buna bakın

Evde Malt Yapımı

Dört bölümden oluşacak evde malt yapımı yazı dizimizin ilk bölümünde, genel bilgiler ve ön hazırlık …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com