Bira Şişesi Seçimi ve Temizliği

Başarı ile fermantasyon kovasına aldığımız genç biramızın olgunlaşmasını beklerken bir yandan şişeleri hazırlamaya başlamakta fayda var. Hangi bira şişesi uygun, kullanacağımız bira şişelerini nasıl seçeceğiz ve nasıl temizleyeceğimiz sorularına cevap arayalım birlikte.
23 litreden 46 adet 50cl bira elde edeceğimiz için fire-kırılma ihtimallerine karşı 50 adet bira şişesi edinmek üzere yola çıkıyoruz. Evde bira yapmaya erken karar verirseniz sipariş verip ürünler gelene kadar kendi içtiğiniz ticari bira şişelerini biriktirebilirsiniz. Ama benim gibi görür görmez sipariş verdiyseniz şişe bulmanın en ucuz yolu bakkaldan-bayiden depozitosunu ödeyerek satın almaktır. Bu esnada 2 adet kasa almakta fayda var, şişelerin olgunlaşma süresince derli toplu kalmasını sağlıyor.

Bira Şişesi Fiyatları

Bakkala 24 bira şişesi + kasa için 9 TL veriyorum ve 2 set aldığım için toplam ücret 18 TL oluyor. En sevmediğim ve kesinlikle içmediğim tombul efes şişeleri ve klasik mavi kasalarını hemen buluyorum, çünkü en çok onlar satılıyor ve her yerde onlar var. Kabus gibi  🙂
Sonra öğreniyorum ki, arkadaşlarım da set başına 7TL, 8.5TL gibi fiyatlara almış. Bakkallar kafasına göre takılıyor sanırım. Dandik şişeleri aldığım yetmezmiş gibi bir de kazıklanmışım. Pazarlık etmekte fayda var 🙂

Bira Şişesi

Yağmurda çamurda beklemiş kirli bir bira şişesi yıkamak, sandığımdan zor oluyor. Önce bulaşık makinesinde deterjan koymadan 70C programında kaba kirlerinden arındırmak için yıkıyorum. Kapağı açtığımda hiç beklemediğim bir sürpriz 🙂 ile tüm etiketlerin çıktığını ve filtreye dolduğunu görüyorum. Ama şişeler gıcır gıcır olmuş, en azından dışları. Ağızları çok dar olduğundan içlerine çok su girmiyor ve bu kadar uğraşıp yaptığım güzel biramı enfeksiyon riski ile baş başa bırakamam.

Bira Şişesi

Şişeleri PBW li su ile elde tek tek yıkıyorum. Bira yapım seti içinden çıkan fırça ile şişelerin içlerini iyice fırçalıyor ve sonra tek tek ışığa tutarak içlerinde kalıntı olup olmadığına bakıyorum.  Zor ve yorucu oldu benim için. Ama siz kendi içtiğiniz şişeleri bittikten hemen sonra çalkalayıp durulayıp bir kenara kaldırırsanız veya benimkiler gibi sokakta beklemiş şişeler yerine daha temiz şişeler alırsanız bakkaldan, bu kadar zorlanmazsınız.

Temiz Şişe, Lezzetli Bira.

Bu işlemler boyunca Şişe Askısı çok yardımcı olan bir aparat. İlk başta hemen almanıza gerek yok ama bu hobide kalıcı olacaksanız ve kendi biranızı evde üretmeye devam edecekseniz faydası var ve almaya değer. Şişe ağacı ve gıcır gıcır şişelerimi aşağıda görebilirsiniz.

Bira Şişesi
Bira Şişesi

Bitti sanıp sevinmeyin hemen 🙂 Bu şekilde fiziksel temizliği bitirmiş olduk, dolumdan hemen önce ise şişeleri Star San ve Şişe Arındırma Fıskiyesi ile sanitize edip mikroplardan arındıracağım. İlk şişelerim çok krili olduğundan böyle oldu, ev yapımı biralarınızı bitirdiğinizde hemen çalkalar ve durularsanız bir sonraki şişelemede kendi işinizi çok kolaylaştırmış olursunuz.

Bira şişesi seçerken, 33cl veya 50cl depozitolu, klasik taç kapaklı veya çek aç kapaklı koyu renk şişeleri kullanabilirsiniz. Depozitosuz şişeler, çevir aç kapaklı şişeler, şeffaf şişeler yeniden kapaklanmakta ve ürünü korumakta sorun çıkarıyor. Bu şişeleri tercih etmeyin. Pet şişe kullanmak isterseniz sadece Skol un 1 litrelik kahverengi çift gövdeli, bira için özel üretilmiş petleri bu iş uygundur. Su şişesi, kola şişesi vs kullanmayın. Başlangıç kitinden çıkan plastik şişe kapatma aleti Gloria ile sınırlı sayıda şişe tipi kapatılabiliyor. Hep aynı şişeleri kullanıyorsanız yeterli gelecektir. Farklı markaların şişelerini de kullanmak isterseniz Aria gibi kollu yüksekliği ayarlanabilen metal bir şişe kapatıcı daha fazla seçenek sunar.

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com