Bira Tadımı Nasıl Yapılır?

Bira Tadımı Nasıl Yapılır?

Yıllardır sınırlı sayıda markanın, belirli bir kalite seviyesini geçemeyen, çok az ve hatta hiç olmayan çeşitlerine yüksek dozda maruz kaldığımız için, piyasada yeni yeni çoğalmaya başlayan kaliteli ithal biralara ve kendi ürettiğimiz lezzetli ev biralarına karşı bir sabırsızlık, susuzluk ve hızlıca tüketme isteğimiz olması gayet normal 🙂

Bira Tadımı Nasıl Yapılır?
Bira Tadımı Nasıl Yapılır?

 

Ama işin içine ev biracılığı, yani bira üretimi girdiği zaman, gerek kişisel gelişimimiz gerekse tasarladığımız biraların her seferinde daha ileri gidebilmesi açısından, en azından temel bira tadım tekniklerine hakim olmamızda fayda var. Kendi ürettiğimiz, diğer ev biracılarının ürettikleri veya piyasada başarılı bulduğumuz ticari biraları tadarak, tat, aroma, koku, renk, gövde, köpük, bitiş gibi bir çok özelliklerini anlamaya çalışabilir, gelecek üretimlerimize ışık tutacak veriler elde edebiliriz. Bira tadımına yatkın, eğitimli bir ev biracısı bu yeteneğini sadece nihai ürünler üzerinde değil, üretim süresince alacağı numunelerin değerlendirilmesinde de kullanabilir ve süreç boyunca çeşitli müdahaleler ile bira tasarımını değiştirebilir veya yolunda gitmeyen gelişmeleri erkenden sezerek tedbir alabilir.
Peki bira nasıl tadılır? İpek fularım, gül ağacından pipom yok, gurme de değilim, ben de bira tadımı yapabilir miyim diyenler için işte temel ve son derece basit tadım teknikleri:

Görsel inceleme:
Asla şişeden tadım yapmaya çalışmayın. Biranızı uygun bir bardağa dökün ve göz hizanıza kaldırarak inceleyin. Renk, berraklık, koyuluk gibi özelliklerini tanımlamaya çalışın. Daha iyi görebilmek için doğrudan güneşe veya parlak bir ışık kaynağına tutmayın. Bu biranın gerçek rengini değiştireceğinden, sizi yanıltır.

Sadece bakmak yetmez, görün.
Sadece bakmak yetmez, görün.

Yüzey hareketlendirme:
Tadım için kullandığınız kadehinizde ve biranızın içinde hapsolmuş gizli kokuları ortaya çıkarmak için, yavaş hareketlerle dairesel olarak çevirin. Masada kadehinizin kaidesinden destek alarak çevirebileceğiniz gibi, masaya koymadan diğer eliniz ile üzerini kapatarak da mini bir girdap yaratabilirsiniz. Kokuların bir süre hapsolmasını ve kokladığınızda daha yoğun notalar almanıza yardımcı olur. Ayrıca bu hafif anafor sayesinde köpük kalıcılığı hakkında bilgi de edinirsiniz.

biratadimswirl
Masa üzerinde çevirme.
biratadimiswirl
Elde çevirme.

 

 

 

 

 

 

Koklama:

Koklayın, çekinmeyin.
Koklayın, çekinmeyin.

Grip olduğunuzda yediklerinizden bir tat alamamanızın asıl sebebi burnunuzun koku alamamasıdır. Çünkü tadım deneyiminiz çok büyük bir kısmı aldığınız kokular ile alakadır. Biranızı koklayın, öyle uzaktan değil, burnunuzu kadehin içine sokun ve birbirinin ardına gizlenmiş farklı kokuları yakalamaya çalışın. Korkmayın, kimse size gülmez. Tüm kokuları alamadığınızı düşünüyor veya tanımlayamadığınız bir koku hissediyorsanız, tekrarlayın.

Yudumlama:
Nihayet dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Küçük bir yudum, alın. Her zamanki gibi kocaman bir yudum değil, ve hemen yutmayın. Ağzınızın içinde bir kaç tur döndürün, dilinizdeki tüm tat alma bölgelerine ve damağınıza temas etsin ve taşıdığı tüm aromaları size sunsun. Tat, gövde, damakta bıraktığı yoğunluk, karbonizasyon seviyesi gibi özelliklerini anlamaya çalışın.
Bitiş:
Biranızı yutun ve bekleyin. Acele etmeyin. Boğazınızdan akıp giden biranın ardında neler bıraktığını, ve bu izlerin ne kadar sürdüğünü fark edin.

Bu temel bilgiler bir sonraki bira içişinizde aklında olsun ve içtiğiniz her birayı ister tek başınıza ister arkadaşlarınızla olun, yorumlamaya çalışın. Pratik edindikçe, daha kolay ve zevkli hale gelecektir.

Biralamaca.com un  Türkçe’ye çevirdiği aroma çemberi, yapacağınız tadım denemelerinde çok yardımcı olacaktır. Mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.
Ek olarak, ev biracılığına gönül vermiş dostlarımızdan Ömer Kutlu’nun youtube kanalında bulunan hepsi birbirinden faydalı bir çok ev biracılığı videosu arasından, Tadım Eğitiminin Ev Biracıları İçin Önemi isimli videosunu da izleyebilirsiniz.

Bir de buna bakın

Evde Malt Yapımı

Dört bölümden oluşacak evde malt yapımı yazı dizimizin ilk bölümünde, genel bilgiler ve ön hazırlık …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com