Bock Bira Tadımı

Burada nasıl yaptığımı, ve burada nasıl şişelediği mi sizlerle paylaştığım ilk ev yapımı kit biram olan bock, nihayet test edilmeye hazır 🙂 
Bunca emek ve heyecanlı bekleyişten sonra bakalım bizi nasıl bir nihai ürün bekliyor? Yapıma geçmeden önce bol bol okuyup, araştırdım. İnternette bulabildiğim kaynakları inceledim,facebook grupların akatıldım ve geçmiş tecrübeleri okudum. Bulabildiğim forumları, üreticilerin web sitelerini, youtube da video paylaşmış ev biracılarının üretimlerini izledim. Butik bira yapım kılavuzuna birebir uydum. Dersime bu kadar iyi çalışmış olmama rağmen yine de günlerdir içimde acaba oldu mu, oluyor mu, gazlandı mı, aroması nasıl, acaba sirke mi yaptım, ya olmadıysa, ya beceremediysem korkusu var. Büyük bir heycanla test etmeden 48 saat önce buzdolabına alıyor ve 4C civarında 2 gün bekletiyorum. Heyecan dorukta! Ve açacak elimde operasyonu başlatıyorum, “paaapss” sesi gelince açarken, derin bir oh çekiyorum, bu ses iyiyie işaret, yeterli gazlanma oluşmuş demek ki 🙂
Ve bardağa döküyorum heyecanla;


Ve ilk biram “bock” bardakta ! 🙂
 
Fotoğraf her şeyi anlatıyor sanırım. Sonuçtan oldukça memnunum. Renk, koku, aroma, gazlanma, köpük gayet güzel. Şuanda piyasada bulabileceğiniz bir black lager olan Köstritzer e çok benziyor tadı, ama elbette ondan daha güzel 🙂 Çünkü ben yaptım.
 
Hayatımda ilk defa evde bira yapmama ve tüm acemiliğime rağmen keyifle yudumluyorum. Hatta yutuyorum diyebilirim 🙂 Ağzım kulaklarımda, keyfim yerinde.
 
Bekledikçe, olgunlaştıkça gelişecek olan biramı yakın takibe alıyorum. Fermantasyon ve oda sıcaklığında şişede olgunlaşma sürecinde yaklaşık 45 gün geçirdi. Buzdolabında 4C de geçireceği bir 30 gün daha kim bilir O na neler katacaktır?
 
Afiyet olsun. Özgürlüğün şerefine 🙂

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

2 yorumlar

  1. Selamlar. Gayet faydalı bir site olmuş. Yaptıkça deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz. Bu işe yeni girenler için başucu kaynaklardan birisi olması dileğiyle.

  2. Iyi dilekleriniz için teşekkürler. Elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum. Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com