Brewferm Oranje Bock Kiti

Brewferm Oranje Bock Kiti

En sevdiğim kitlerden biri olan Muntons Bock’dan sonra, sıra yakın akrabası sayılabilecek Brewferm Oranje Bock’a geldi. Bir Bavyera efsanesi olan bock hakkında detaylı bir incelemeyi burada yazmıştım, bu sebeple tarihçesine tekrar girmiyorum. Bugün yapacağımız bock versiyonu ise komşu ülke Hollanda kökenli. Muntons Bock kitine göre neler farklı bir göz atalım.

– Muntons Bock 1.8 KG lık bir kit iken Brewferm Oranje Bock 1.5 KG.
– İlk kitimiz 23 litre (46 şişe bira), ikinci kitimiz 12 litre (24 şişe bira).
– Muntons hacmen %5 alkole sahipken, Brewferm %6.
– Bock daha düz, kavruk malt aroması baskın, zor hissedilebilen geri planda kalmış şerbetçi otu içeren bir bira iken, Hollanda’da yeniden yorumlanmış kuzeni ise daha aromatik, daha tok ve yoğun, daha yüksek alkollü bir versiyon.

Brewferm Oranje Bock Kiti
Brewferm Oranje Bock Kiti
Kalıcı, kremamsı köpük.
Kalıcı, kremamsı köpük.

 

 

Bir diğer önemli fark ise hacmi sebebi ile her zaman kullandığımız fermantasyon kovamızda yapımının önerilmemesi. 33 litre olan kovamızda 12 litrelik bu kiti yaptığımızda kalan nispeten fazla hava boşluğu biramız için zararlı olabileceğinden, fermantasyonu biraz yüksek sıcaklıkta başlatıp hızlıca karbondioksit üretilmesini ve bu boşluğu kaplayarak, içerideki havayı dışarı atmasını sağlayabiliriz. Bunun yanında 19lt damacana gibi daha düşük hacimli bir fermantasyon kabı da uygun bir tercih olacaktır. Ben de bunu tercih ediyorum ve 19litre su damacanası ile üretime başlıyorum.

Temizlik ve arındırma tüm kitlerimizde olduğu gibi, dikkatle yapılması gereken standart bir aşama. Yapımda kullanacağım tüm ekipmanı PBW ile yıkıyor, Star San ile arındırıyorum. 12 litre olan bu kiti yaparken dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta da, kiti ve şekeri çözmek için kullanacağımız sıcak suyun miktarı. 23 litrelik kitlerde daha fazla soğuk su kullanma şansımız olduğundan, başlangıç sıcaklığını düşük tutmak daha kolay oluyor. Bu kit ise daha düşük hacimli olduğundan sıcak suyu daha az kullanmamız ve başlangıç sıcaklığını yükseltmememiz gerekiyor.

Kettle da kaynattığım 1 litre suyu, 55-60C ye düşmesi için 15-20dk kadar bekletiyor bu sırada diğer temizlik işleri ile uğraşıyorum. Toz şekeri ve malt özütünü huni vasıtası ile damacanaya aktardıktan sonra, nispeten ılımış olan suyu üzerine ekliyor ve damacanayı çalkalayarak tüm karışımın erimesini sağlıyorum. Normalde buzdolabında bekleterek 4C ye düşürdüğüm su yerine, bu sefer dondurucu bölümde bekleterek 1C ye indirdiğim pet suları ekliyorum ve karışımı 18C civarına indirecek şekilde damacanaya ekliyorum. Toplamda 12 litreye tamamlanan şerbetin üzerine mayayı dökerek, başlık ve hava kilidini takıyor ve yaklaşık 20 gün sürecek fermantasyon için beklemeye alıyorum.
Bu şekilde şerbet başlangıç sıcaklığı yükselmemiş ve maya ideal sıcaklıkta serpilmiş oluyor.

Brewferm Oranje Bock
Brewferm Oranje Bock

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com