Doppelbock Tadım Günü

Doppelbock şişeleneli 5 hafta oldu. Burada  nasıl yaptığımı anlatmıştım. Kısaca bilgi vermek gerekirse, Doppelbock  ilk defa Paulaner Keşişleri tarafından “sıvı ekmek” olması amacıyla, katı besin alamadıkları oruç dönemi için üretilmiş. Koyu sarı/kestaneden, koyu kahverengi  ve siyaha kadar uzanan renkleri ve aromaları ile genellikle %7-12 arası (veya daha yüksek) alkol (abv) oranına sahip doppelbock, malt tadı baskın, kavruk notalar içeren, daha koyu türlerinde ise çikolata aroması ve yüksek alkol varlığı hissedebilen bir bira olmuş.   Saint Francis of Paula keişleri, biralarına “Salvator” adını vermişler. Salvator günümüzde Paulaner isimli Alman biracılık firmasına ait bir arka ismi. Bu sebeple hemen tüm bira üreticileri ürettikleri bock stili biralara “-ator” ile bitecek şekilde isim veriyorlar. Bugün Almanya’da 200 den fazla -ator ile biten bock türü bira, Paulaner Salvator, Ayinger Celebrator, Spaten Optimator, Tucher Bajuvator gibi marka isimleri ile Alman patent bürosuna kayıtlı. 
Evet, sıra geldi 2 gün önce buzdolabına alarak soğuk dinlendirdiğim biramı denemeye. Tüm biralarıma 4.7gr şişeleme şekeri koyarım ama buna sadece bir küp 750/360 şeker koydum. Yetersiz gelebileceğinden ve beklediğim karbonizasyonun gerçekleşmeyebileceğinden korkuyordum açıkçası, ama doppelbock beni utandırdı.

“Paaapss” ı duyunca rahatladım, bardağa boşaltırken keyfim yerine geldi, içince mest oldum :smiley: İlk yudumda korku ve endişelerimin yersiz olduğunu ispatladı doppelbock. Sevincim görülmeye değerdi gerçekten.
 
Köpük 4.7 gram koyduklarım da olduğu gibi, büyük baloncuklu, yüksek ama geçici değil. Minik baloncuklu, kalıcı, kremamsı. İçerken bıyıklara yapışıyor :smile:Bock un rengi koyu kızıl gibiyken doppelbock un rengi neredeyse kapkara. Kadifemsi, yağ gibi akan, yumuşak bir içimi var. Gövde tok, doygun. Doppel olmasına rağmen şerbetçi otu halen belirgin değil. Malt tadı ise tam istediğim gibi baskın, kavruk. 2 adet kit mayasını  uyandırma yapmadan, kuru olarak ekledim, herhangi bir maya kokusu/tadı, ekşilik vs mevcut değil. Bir sonrakini Fermentis maya ile yapacağım, bakalım ne fark edecek.

Şimdiye kadar yaptığım biraların kesinlikle en iyisi :smile:
 
Bizi bu lezzetlerle buluşturduğun için teşekkürler butik bira! Özgürlüğün şerefine :smile: 
 
Doppelbock

 

Renk ve köpük gayet güzel.
 

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com