Ev Biracısı Seyir Defteri

 

1 Haziran 2015. Ev Biracısı.

Rutin bir bira tüketicisiyken, “kendi biramı yapabilir miyim, ev biracısı olabilir miyim acep?” sorusunun üzerinden sadece birkaç hafta geçti. Youtube’da izlenen onlarca videodan sonra müthiş bir kafa karışıklığı ile bira kiti denen şeyi keşfettim. Tabi hemen sipariş. Heyecan dorukta. İnternet üzerinden ilk kargo takibini yapmam da o tarihtir. Tabi “sarı bira” tüketicisi olarak lager siparişi vermiştim. Kit ve ekipman ilk geldiğinde ilk bisikletimi gördüğümdeki heyecanı yaşadım. Yok onu musluktan ilk örneğimi alıp tadına baktığımda yaşadım. Yok yok, gazlanmış ilk şişemi açtığımda gelen paaapss sesi ile yaşadım. Neyse. Tazmanya canavarı edası ile kutuları açtım ve her şeyi masaya düzenlice yerleştirdim. Kitapçık birkaç defa baştan sona okundu. Ev biracılığı insanlara tertip, düzen, okuma – araştırma alışkanlığı ve sanitasyon bilgisi veriyor sevgili günlük. Bunu sevdim.

123
Ev Biracısı’nın ruh hali.

 

Heyecan Dorukta!
1 günlük hazırlıktan sonra (okuma, su, şeker, vs.) birkaç küçük pürüzle kiti kurdum ve heyecanlı süreç başladı. Heyecanı şöyle söyleyeyim ben biraz gamsız olduğum için sabah ilk işim hava kilidine bakmak oldu. Sonraki zamanlarda hayatını hava kilidi yanında geçiren arkadaşlarımı duyunca evet dedim ben daha az anormalmişim. Tabi tüm bunları yaparken bir gözüm de diğer kitlerde. Bir yandan facebook gruplarında eğlenirken bir yandan da bu kitleri inceliyorum. Gerçekten tutucu bir “sarı bira” tüketicisi iken arada bir dark bira içip arkasından konuşmuşluğum oldu. Fakat bakış açım son yıllarda ülkeye de farklı biralar girdikçe değişmeye başladı. Lageri hemen bock bira takip etti; iyi ki de etti ! Bock bira birçok sarı bira tutkununu sarsacak bir biradır bence sevgili seyir defteri. Tabi iskeleden fazla ayrılmadan hemen bir pilsner daha eklendi sonra.

Bu arada alışkanlıklarım da değişti. Biramı artık 40 yıllık degustatör edası ile bardağa koyup renk, tortu, koku ve tadına bakıyordum. Nasıl olursa olsun kendim yaptım ya hep gururlanıyordum. Hala da öyle. Ah bir de şu meyve notalarını anlayabilsem 😛

En önemli gelişme de biranın sosyal etkisi sayesinde güzel arkadaşlar edinmem oldu. 40 lı yaşlarına gelen arkadaşlarım belki beni anlayacaklardır. Bu yaşlarda yeni arkadaş riskli oluyor gençler 😀 Bir biranın hakkını içerken de yaparken de veren insanlar, güzel insanlardır. (Güzel laf oldu. Unutturma bunu arabanın arkasına yazdırayım sevgili hatıra defteri)

Samsa Çavuş

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com