Evde Bira Nasıl Yapılır?

Evde bira yapımının en yaygın yolları, tamamen tahıl kullanarak yapmak, sıvı veya toz malt özütü  kullanarak yapmak ve bira kiti  kullanarak yapmaktır.

Her 3 seçenek de lezzetli size özel biralar yapmanızı sağlasa da, fiyat, yapım kolaylığı, erişim kolaylığı, ekipman gereksinimleri, süre vb bir çok konuda kendi aralarında farklılaşırlar.

Bira Kiti: (Beer Kit)
En hızlı ve üretim süreci en basit olan seçenek kit kullanarak bira yapmaktır. Kit içerisinde şerbetçi otu ve malt özütü karşımı konserve teneke halinde bulunur ve bu sayede son derece pratiktir. Temel olarak suyla karıştırmak ve maya eklemek yeterlidir.Yurtdışında ayrıca ulaşması en kolay seçenektir çünkü marketlerde bile bulunabilir. Bu özellik maalesef çok kısa süre öncesine kadar bizler için geçerli değildi, ülkemizde satışı olmayan bu kitler ancak yurtdışına çıkıldığında yolcu beraberinde getirilebiliyor veya gelenlerden rica minnet kit getirmeleri isteniyordu. Kısa zaman önce ülkemizde bu işin öncüleri sayılan www.butikbira.com ve www.fermentasyonmarket.com un ithalata başlaması sayesinde kitleri kolaylıkla online sipariş etme imkanına kavuştuk.

 

Malt Özütü: (Extract)
Bira kitinden farkı, malt özütünü toz veya sıvı halde kullanma kolaylığı halen devam etmekle beraber genellikle önceden eklenmiş şerbetçi otu olmadığından özüt baz malt olarak kullanılır ve şerbetçi otu veya hedeflenen reçeteye göre bazı spesiyal malt türleri için haşlama/demleme gibi adımlar gerekebilir.

 

Tamamen Tahıl: (All Grain)

Bira üretiminde size en esnek ve en çok özgürlük veren üretim tipidir. Arpa, buğday gibi bira yapmak istediğiniz tahıllardan başlar veya bir sonraki adım olan maltı hazır alarak başlayabilirsiniz. İstediğiniz çeşit tahıl ve şerbetçi otu kullanarak mevcut binlerce farklı bira reçetesini yapabilir veya tamamen kendinize özgü bir bira üretebilirsiniz. Sürecin farklı adımları için kazan, soğutucu vb gerekse de, kolaylıkla ilk deneme üretimlerinizi pek fazla para harcamadan evdeki mutfak ekipmanları ile yapabilirsiniz. Bu hobide kalıcı olacaksanız ve düzenli olarak kendi biranızı üretmeyi düşünürseniz o zaman ekipman yatırımı yapabilirsiniz.
Süreç biraz daha zor olduğundan genellikle, kit ile yapım da temel teknikler, hijyen, terminoloji gibi konular hakkında tecrübe kazanılarak tamamen tahıldan üretime doğru ilerlenir. Yabancı forumlarda uzun yıllardır sadece kitten üretim yapan biracılar da olmasına rağmen, eğer ev biracılığıyla ilgiliyseniz ve gelişime açıksanız, sonunda bir gün mutlaka tamamen tahıldan üretim ile tanışmak bence kaçınılmazdır.

 

 

 

 

 

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com