Evde Bira Yapacaklara Tavsiyeler

ilk defa kit ile evde bira yapacaklara tavsiyeler içeren bu yazımızda, aşağıdaki önerilerim işinizi bir nebze olsun kolaylaştıracaktır. Bir bira açın ve arkanıza yaslanarak okuyun 🙂

Hazırlık ve Sipariş Aşaması:

  • Sipariş

Beğendiğiniz bir bira kiti ve bira yapım seti alarak başlayın. Diğer ekipman ve yardımcı ürün siparişlerini almak için acele etmeyin, ilk kit biranızı yaptıktan sonra , eğer bu hobi hoşunuza giderse ve üretime devam edecekseniz, 2. siparişiniz ile birlikte verirsiniz. Başlangıçta masrafları arttırmanın alemi yok. İlk biranızdan aldığınız ilk buz gibi yudumdan sonra, yaptığınız yatırımın ne kadar akıllıca olduğunu düşünüp, acaba lager mi stout mu yapsam bundan sonra diye gülerken, arkadaşlarınızda bıyıklarınızdaki köpüklere bakarak gülecek. :smile:

  • Soğuk Su

Sipariş verdikten sonra, kargonuz gelene kadar 4 adet 5lt pet su alıp buzdolabına koyun. Açmayın, kullanmayın. Ürünler elinize ulaşana kadar yaklaşık 4C ye gelecek olan bu sular için ileride bana çok dua edeceksiniz :smile: Hadi bir tüyo daha, 5 lt su A101 de 1,5 TL!

  • Monoton Kokteyli!

46 adet şişe ve 2 adet kasaya ihtiyacınız olacak. Evde önceden biriktirdiğiniz boş şişeleriniz varsa ne ala, ama yoksa bakkal-market-tekel bayii-büfe yolları görünüyor falınızda. Boş şişelerin tanesi 15-20 kuruş, kasaların tanesini ise 4-6TL arası alabilirsiniz. Bu rakamlar standart olmayıp bakkalın insafına ve sizin Küçük Emrah yeteneklerinize bağlı. “Ne yapacan bu kadar şişeyle, Monoton kokteyli! mi yapıyonuz yoksa?” tarzı sorulara hazırlıklı olun. Kasa niye lazım derseniz, 46 şişe çok yer kaplıyor, cam şişeler oldukça ağır, devrilip yuvarlanabiliyor, üst üste istiflemek, derli toplu durmasını sağlamak, evliyseniz hanımın gazabından, bekarsanız ev arkadaşlarının “kanka bi tane deniyorum bakalım nasıl yapmışsın?” ataklarından korumakta son derece faydalı :smile:
İleride detaylıca gireceğimiz iç dış komple şişe yıkama konusunda hayattan bezeceğinizden, burda detaya şimdilik girmiyorum.

  • Bira yapımında akla en son gelecek öge: “Leğen”

Büyükçe bir leğen hazır edin. Hayır çocuğu yıkamayacağız, evde bira yapımında tek rakibimiz olan sıcaklık ile mücadele konusunda en etkili silahımız bu leğen ve buz olacak. 8-10 adet 500ml pet su sişesini buzluğa atın ve dondurun. Şimdilik bu kadarı yeter. Detayları bira yapımında bol bol okuyacaksınız zaten.

Bira Yapım Aşaması

  • Temizlik Kolu Başkanı Seçildiniz.

İyi bira yapmanın %75’i temizliktir demiş büyüklerimiz. Kullanacağınız her ekipmanı yıkayın, temizleyin ve arındırın. Yıkamak için PBW , arındırmak için ise yakın dostumuz Star San kullanın. Unutmayın bunlar bira endüstrisinde standart olan, milyonlarca kez denenmiş ve güvenilir ajanlardır. Evde kullandığınız bulaşık deterjanı, okulda, iş yerinde kullandığınız dezenfektanlar, jant temizleyici, bebe pudrası, tütün kolonyası vs zihni sinir projelerine girişmeyin.

  • Evlere de Temizliğe Gidin.

En uygun alan olduğundan genellikle mutfak tezgahı ameliyat masamız/üretim bandımız/bira fabrikamızdır. Siz de operasyonu mutfaktan yöneteceksiniz, tezgahı ve çevresinde ki 4 kilometre çapında bir alanı dezenfekte edin!. Hemen paniğe kapılmayın, okuyor musunuz diye kontrol ettim :smile: Bir fıs fıs şişesine Star San+su solüsyonu hazırlayın, tezgah, elleriniz, kullanacağınız kaplar, cam çerçeve, yerler, kovanın dışı, musluğun içi vs sizi tedirgin eden riskli olduğunu düşündüğünüz her yere zirai ilaçlama uçağı kullanan çılgın pilot gibi püskürtün.

  • Isınma Turları

Malt özütü tenekesini akışkanlık kazanması için sıcak suda biraz bekleteceğiz. Bunu yapım kılavuzunu okurken zaten öğreneceksiniz. Aşırı zeki olduğum için, tek seferde iyice ısınıp akışkanlık kazansın diye tenekeyi derin bir tencerenin içine komple suya batacak şekilde attım. Çıkaramadım. Elim yandı. Siz böyle yapmayın. Yarısına gelecek kadar derinliğe sahip bir tencerede, 5dk bir yarısı – 5dk diğer yarısı olacak şekilde çevirerek ısıtın. Suya atmadan önce etrafındaki kağıt ambalajı çıkarın, sıcak suda eriyip kaygan bir hale geliyor ve tenekeyi kovaya dökerken elinizden kayıyor.

  • Temiz Hava, Sağlıklı Yaşam

Kılavuzdan yapım aşamalarını takip ederek 13. maddeye kadar geldiniz. Orada aynen şöyle diyor:

“Hadi canım ne çalkalaması, yayık ayranı mı yapıyoruz, bence hiç gerek yok, geçelim bu adımı” demeyin.

Güzelce çalkalayın, şerbetinizin bol oksijenle buluşup zenginleşmesini, mayaların şerbete düşünce, “Mahmut kalk kalk, bizi Ayder Yaylası’na döktüler galiba” diye sevinmesine sebep olun.

Okuyucuya Not: Üretim aşaması, temizlik ve şişeleme aşaması, olgunlaştırma aşaması gibi diğer bölümlerin de tüyoları, banko ve sürprizleri ile yazıyı genişletecek ve tamamlayacağım. Bekleyiniz efendim.

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com