Evde Bira Yapımı

Evde bira yapımı serüvenimizde, sıra geldi ilk ev yapımı biramız olacak “bock” u hazırlamaya. Kit içerisinden çıkan resimli yapım kılavuzunu okuyunca oldukça basit ve kolay görünüyor. Sıcak havalarda bira yapımı için ek bir kılavuz daha var ona da göz atmayı unutmayın. İlk defa yapacağım için heyecan dorukta 🙂

Yapım kılavuzuna uygun olarak yaptığım işlemleri sırası ile tek tek yazmıyorum hepsi kılavuzda resimli olarak var. Hatta sizler için kitin üreticisi olan Muntons firmasının orijinal yapım videosunu da ekleyeyim, hata yapma ihtimaliniz kesinlikle kalmasın 🙂

Tüm yapım süreci kılavuzda ve videoda bulunduğundan, ben bazı önemli konuları ve minik ipuçlarını anlatayım;

Kit ile Evde Bira Yapımı Püf Noktaları

  • Hijyen en önemli konulardan biri. Hatta yabancı bir forumda “iyi bira yapmanın %75 i, temizliktir.” gibi bir cümle okumuştum 🙂 Her şeyi Pbw isimli kalıntı bırakmayan deterjan ile yıkayıp durulamayı ve ekipmanlarınızı, kovayı, ortamı (mesela mutfak tezgahında çalışıyorsanız tezgah ve çevresini) ellerinizi, biranıza temas edecek her şeyi mikroptan arındırmayı dikkatli ve özenli bir biçimde yapın.Yapım seti içinden çıkan Five Star Chemicals ın mucizevi ürünü Star San bu iş için biçilmiş kaftan. her iki ürün de ev biracılığında tüm dünyada kullanılan ve nerdeyse endüstri standardı haline gelmiş ürünler.
  • Malt özütünü içeren metal konserve kutusunu daha kolay akması için sıcak suda bekletirken, 5dk sonra ters çevirin. Böylece tenekenin her yeri sıcak su ile temas eder. Veya benim yaptığım gibi 1 tencere sıcak su içerisine yatay olarak yatırın ve 10dk bekleyin. Alırken fırın eldiveni vb gibi bir şey ile tutun, teneke oldukça ısınıyor.
  • Şekeri ve malt özütünü sıcak su ile kovanızda çözdükten sonra 23 litreye tamamlamak için oda sıcaklığında açılmamış damacana suyu kullanın. Veya benim yaptığım gibi 1 gece önceden 4 adet 5Lt açılmamış pet suyu dolaba koyun ve 4C civarında soğutmuş olun. Şerbetinizi 23 litreye tamamlamak için bu soğuk suları kullanırsanız daha sonra sıcaklığı düşürmek için çok zorlanmazsınız.

İdeal Sıcaklık = Lezzetli Bira

  • En az 2 hafta sürecek fermantasyon süreci boyunca mevsime, yaşadığınız bölgeye ve eviniz sıcaklığına bağlı olarak kova içerisindeki şerbetinizi soğutmanız/ısıtmanız gerekebilir. Özellikle yazın hava sıcak olduğundan ve fermantasyon sonucu maya aktivitesi ilave ısı ürettiğinden şerbeti uygun değerlerde tutmak zor olabilir. Maya aktif olduğundan sıcaklık yükselme eğiliminde olacaktır. Sıcak havalarda bira yapmak kılavuzunu okuyun ve dondurucunuzda 2 hafta boyunca kullanabileceğiniz 500ml pet sulardan donmuş halde bulunmasını sağlayın. Eriyenleri tekrar buzluğa koyup, donmuş olanlarını soğutmak için kullanabilir, bu şekilde bir döngü oluşturabilirsiniz. Kılavuzda anlatıldığı gibi sadece leğen, buz ve ıslak havlu ile kolaylıkla süreci yönetebilirsiniz.
  • Evde bira yapımı esnasında Muntons fermantasyon sürecinin 18-21C , butik bira ise ülkemiz şartlarında yaptığı deneme üretimlerine dayanarak 15-25C aralığında devam edebileceğini belirtiyor.  Muntons’un bu ürünü Kanada’dan Avustralya’ya kadar bir çok ülkeye sattığı ve bu kadar farklı iklim koşullarına sahip ev biracılarının 18-21C arası gibi dar bir aralık içerisinde üretim yapmalarının zorluğu düşünülürse, 15-25C daha geniş ve mantıklı bir imkan sunuyor. Her iki firmanın değerlerinin ortalaması da19.5 C ve 20C olduğundan, elinizden geldiğince biranızı 20C civarında tutmaya çalışın. 25C yi geçmesine ise izin vermeyin. Özellikle fermantasyonun ilk başlarında oluşacak yüksek sıcaklık (28-30C ve üstü ) biranızda ester oluşumuna ve bu da nihai üründe ekşi, meyvemsi, beyaz şarap tadını andıran bir tad oluşmasına sebep olur.
  • Hava kilidinizdeki gaz çıkışı tek başına her şey demek olmasa bile, en azından fermantasyon sürecinizin başladığını görmenizi sağlar. Sıcaklık, maya, şeker oranı, ek katıklar gibi bir çok değişkene bağlı olarak 2 gün ila 1 hafta arası sürebilir. Baloncuklar bir kaç içinde kaybolsa dahi en az 2 hafta süresince fermantasyona devam edin ve şişelemeye geçmeyin.

       Ev Biracısının Kabusu: Baloncuklar

Büyük bir heyecan ve dikkatle tüm işlemleri yapıyor ve kovamı 15 gün boyunca bekleyeceği  nihai yerine alıyorum. Özellikle yaz sıcaklarında bira yapıyorsanız evinizin, serin, karanlık, kuytu bir yerini seçmeniz daha iyi olur.

Hava kilinden gaz çıkışı başladığından her şeyin yolunda olduğunu ve fermantasyonun başladığını anlıyorum. Gaz çıkışı ilk günler son derece hızlı iken ilerleyen zamanlarda şerbet içerisinde şeker maya tarafından tüketildikçe yavaşlıyor ve bir süre sonra kesiliyor.

İşlerin yolunda gittiğinin bir diğer göstergesi ise fermantasyon kovamız yüzeyinde oluşan ve gittikçe yükselen “krausen” denen köpük oluşumu. Benim kovamda oluşan krausen i aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.
15 gün süren fermantasyon boyunca kovam, leğen ve buzlu su içinde bekledi.
Ortam sıcaklığı 27-28C lerde olduğundan ve acemiliğimden soğutmakta biraz zorlandım. 10 adet 500ml pet suyu dondurdum ve sabah akşam dönüşümlü olarak değiştirdim. Bu sayede 15 gün boyunca sıcaklığı 22C de tutabildim.

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com