Evde Export Stout Yapalım

Guinness’in ülkemize geldiği günü hatırlıyorum, o zamana kadar senede bir iki kez zar zor içebildiğimiz bu mükemmGUINNESSel birayı, artık ecnebiler gibi her istediğimizde, hem de fıçıdan içebileceğimizi duyunca, otoparkta robot dansı yaparak kutlamış ve bütün şirketin yine manyaklaştı bunlar bakışlarına maruz kalmıştık 🙂
Elbet o zamanlar tahmin edemiyorduk ama, meğer ileride bizi çok daha güzel günler bekliyormuş. Bir gün  Muntons Connoisseurs serisinden Export Stout kiti de ülkemize gelecek, yıllardır süren özlemimize son verecekmiş.

Guinness, İrlanda, stout, porter, kavrulmuş malt, kaynak suyu gibi tarihi, turistik, jeolojik ve gastronomik bilgileri atlıyor ve direk ürüne geçmek istiyorum, zira bu bilgileri internette kısa bir gezinti ile bol bol okuyabilirsiniz.

1.8KG şerbetçi otlu malt özütü içeren bu kit, diğer connoisseurs kitleri gibi 23 litrelik bir parti üretim için ve fermantasyon sonucu 46 şişe bira elde edilebiliyor. Bir stout aşığı olarak, daha yoğun bir gövde elde etmek istediğimden, 18 litre ile üretim yapmaya karar veriyorum. Her zamankinden farklı olarak, bu sefer kit mayası yerine, Fermentis US5 maya kullanıyorum. 500gr toz şeker + 1.8KG Muntons Export Stout kiti + US05 maya ile 18 litre toplam hacim olacak şekilde biramı hazırlıyorum.

Fermentis Safale US-05
Fermentis Safale US-05
Evde export stout yapımı
Evde export stout yapımı

17-19C aralığında 21 gün devam eden fermentasyon sonrası, 2.1 gr şişeleme şekeri ile şişeliyorum genç biramı. En az 6-8 hafta şişede olgunlaşma planlıyorum ama bu seferlik merak ve heyecandan bir istisna yaparak erken bir tadım yapmakta sakınca görmüyorum. 16. gün açıp denediğim ilk şişede, köpük ince baloncuklu ve kremamsı, bardağı sarıyor ve bardak boşaldıkça dantel görünümü alıyor. 18 litre su ile yaptığımdan, oldukça gövdeli, köpük bock da olduğu gibi krem rengi değil, daha koyu, kahverengine yakın. İlk yudumda kahve+karamel aroması vurucu, çikolata tadı pek sezemedim. Şerbetçi otu aşırı baskın olmasa bile, pek de geride değil. Sweet stout, dry stout, cream stout gibi daha az şerbetçi otu acılığı içeren türler olmasına rağmen, Russian imperial stout ve export stout özellikleri gereği daha yüksek IBU değerlerine sahip. Aslında diğer stout türlerinde hiç veya çok az olması beklenen şerbetçi otu, Muntons’un bu kit için uyguladığı reçetede oldukça güçlü (IBU 37-51). Export stout olması sebebi ile karakteristik özelliğini yansıtıyor. Sadece bu birayı içerek stout acıdır fikrine kapılmak pek doğru olmaz. Muntons connoisseurs kitleri arasında, Bock’dan sonra 2. en sevdiğim kit olacağı kesin.

stout

 

10 Ocak 2016 editi: Bekledikçe mükemmelleşiyor. Olgunlaşma sürecinde tat oturmuş aromalar daha da dengelenmiş. 4gr/Litre gibi çok az bir şişeleme şekeri kullanmama rağmen gazlanma ve köpük son derece tatminkar.

IMG_20160109_171641

 

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com