Evde Lager Bira Yapalım

Bock biram olgunlaşa dursun, bira fabrikam (plastik kova) üretime ara vermeden çalışmalı. O zaman bir lager yapalım, değişiklik olsun. Lager kiti ve kuru malt özütü sipariş ediyor ve üretime başlıyorum.
Bu sefer 1000gr toz şeker yerine, 500gr kuru malt özütü ve 500gr Belgian candi sugar kullanıyorum ve suyu biraz azaltıyorum. Daha doygun, koyu renkli ve tok bir nihai ürün planlıyorum.
Ekipmanları pbw ile yıkayıp duruluyor ve ardından star san ile arındırıyorum. 3.5 litre 60C civarında su hazırlıyor ve kiti ve daha önce hazırlayıp dondurduğum candi yi bu su içinde çözüyorum. Güzelce karıştırıp soğuk su ile 22 litreye tamamlıyorum. Kuru malt özütü çabuk topaklanan bir ürün. Yavaş yavaş kovaya ekleyerek karıştırın veya benim yaptığım gibi önce soğuk su içinde karıştırıp sonra kovaya ekleyin. Mayayı serpip kapağı kapatıyorum. Şerbet sıcaklığı 19-20C civarında oluyor. Kovamı soğuk hava tesislerine alıp 3 hafta 19C de devam edecek olan fermantasyon sürecini başlatıyorum.
Evde Lager Bira Yapımı
Muntons Continental Lager Kit
 
 
Kuru Malt Özütü* biraya ilave olarak, gövde, köpük oluşumuna katkı, renk ve lezzet gelişimi sağlıyor. Aslında kit içinde bulunan sıvı malt özütünün kurutulmuş hali. Toz şeker ile yarı yarıya veya tamamen kuru malt özütü kullanılabiliyor. Benim kullandığım en “light” versiyonu. Çünkü şimdilik www.butikbira.com da sadece bu tipi satılıyor. Ama farklı bira türlerinde kullanabilmek için farklı renk ve şerbetçiotu yoğunluğu taşıyan versiyonları da var. Umarım yakında ülkemizde de satışına başlarlar.
 
 
 
3 hafta süren fermantasyon sonrası, lageri şişeliyorum. Bu sefer 44 adet 50cl depozitolu efes malt şişesi kullanıyorum. Şişeleme sonrasi 20C ortam sıcaklığında 2 hafta ve 2C buzdolabında 2 hafta olgunlaşma süreci başlıyor. *Malt özütü veya malt ekstraktı (malt extract) olarak da bilinen malt özü, maltın mayşelenmesi ile elde edilen şerbetin yoğunlaştırılması sonucu oluşur. Genelde kısmi vakum altında kaynatma ile yapılan bu yoğunlaştırma işlemi sırasında şerbetçi otu eklenerek, şerbetçi otu tat ve aroması da malt özüne ilave edilebilir. 1 kilogram kuru malt özü yaklaşık 1,6 kilogram malta eşdeğer oranda şeker içerir. Kuru malt özü nem çeken (higroskopik) yapıda bir madde olduğu için havayla temas ettiğinde nem çeker ve topaklanır. Bu yüzden açtıktan sonra eğer tamamını kullanmayacaksanız paketi, içinde mümkün olduğunca az miktarda hava kalacak şekilde ve uzun süre ağzını açık tutmadan kapatmanız gerekir.

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com