Evde Bira Yapımı için Sipariş ve Hazırlık

Evde bira yapımı konusunda karar verdikten sonra, başlangıç için en pratik ve kolay yol olan kit kullanarak bira yapma yolunu seçtim. Tecrübem arttıkça diğer metotları da deneyecek ve üretim becerilerimi arttıracağım. İlk olarak  bira kiti ve bira yapım seti siparişi veriyorum.
Bira yapım seti 119 TL ancak yapım seti bundan böyle bizim “bira fabrikamız” 🙂 olacağından ve bundan sonraki tüm üretimlerimizde kullanacağımızdan, kendisini tesis + alt yapı yatırımı olarak kabul ediyoruz. Bira kiti ise 89 TL ve 23 litre (50cl 46 şişe) bira elde etmenizi sağlıyor. Bu fiyat ile dahi şişesi 1.93 TL civarına geliyor ve son gelen bira zamlarından sonra ne lezzet ne de fiyat açısından ticari biralar ile karşılaştırılamaz bile.

Aynı gün kargoya verilen ve özenle ambalajlanan ürünler elime ulaştı. Yeni oyuncakları gelmiş çocuklar gibiyim 🙂 Bakalım neler varmış içinde?

                                                                                    Evde bira yapımı için set.

 

 Evde Bira Yapımı Malzemeleri:
1. Mayalanma Kovası
Brouwland Belçika marka, 30 litre kapasiteli, seviye göstergeli beyaz plastik kova. 1. sınıf polipropilenden, 100°C’ye kadar sıcaklık dayanımlı ve gıda üretimi için Avrupa normlarına uygun.

2. Sıvı Kristal Termometre
Brewcraft ABD marka, kova üzerinde mayalanma sıcaklığını gösteren, 2 – 25°C ölçüm aralığında, etiket tipi termometre.

3. Kova Musluğu
Brouwland Belçika marka, sızdırmaz contalı ve bağımsız dönebilen musluk.

4. PBW Kalıntı Bırakmayan Temizleyici
Five Star ABD marka, ev biracılığı ekipman temizliğinde dünya çapında standart kabul edilen, 150 gram, kalıntı bırakmayan toz temizleyici.

5. Star San Durulama Gerektirmeyen Arındırıcı
Five Star ABD marka, ev biracılığı ekipman arındırmada dünya çapında standart kabul edilen, 120 ml, durulama gerektirmeyen mikroptan arındırıcı sıvı.

6. Hava Kilidi
Brouwland Belçika marka, mayalanma kovasına hava girişi sonucu oksitlenme ve mikrop bulaşmasını engelleyen hava kilidi.

7. Şişe Doldurma Çubuğu
Brouwland Belçika marka, yay mekanizmalı, musluk ucuna takılan ve şişeleri dipten doldurmayı sağlayan doldurma çubuğu.

8. Karıştırma Çubuğu
Brouwland Belçika marka, ısı dayanımlı ve gıda üretimi için Avrupa normlarına uygun karıştırma çubuğu.

9. Konserve ve bira açacağı
Fackelmann Almanya marka, çift fonksiyonlu, kit kutuları ve bira şişeleri için metal açacak.

10. Şişe Kapağı Kapatıcı
Brouwland Belçika marka, ABS plastikten iki kollu ve mıknatıslı şişe kapağı kapatıcısı.

11. Bira Şişesi Kapakları
Piyasadaki gazoz kapaklarından farklı olarak plastik conta kısmı PVC içermeyen, bira için özel üretilmiş, Avrupa gıda normlarına uygun 100 adet şişe kapağı.

12. Şişe Fırçası
Bira şişelerini temizlemek için gerçek kıldan, naylon içermeyen, uzun ömürlü kıl fırça.

13. Bira Yapım Kılavuzu
Bira kiti ve yapım seti kullanarak bira yapımını anlatan, 16 sayfa resimli ve detaylı kılavuz.

 
Evde bira yapımı için sipariş ettiğimiz malzemelerin hepsi kaliteli ve kullanışlı. Hatta şişe kapatıcısı aynı zamanda anneniz veya eşinizin yaptığı domates sosu konservesi gibi ev üretimi sosların soda şişelerine doldurulup kapatılmasını da sağladığından size + puan sağlıyor evde 🙂

Ayrıca içerisinden çıkan yapım kılavuzu son derece detaylı ve açık. Resimlere bakarak ve adımları sırası ile takip ederek, ilk biranızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bira yapım setine ek olarak su ısıtıcı (kettle veya çaydanlık) , 1 Damacana Su, 1 kg toz Şeker, 50 adet Bira Şişesi ihtiyacınız olacak. Şişeleri içtiğiniz ticari biraları biriktirerek veya depozitosunu ödeyerek bakkaldan alabilirsiniz.
 
Bira kitim ise Bavyera’ya özgü bir bira olan “bock”.

Bira yapım seti ile beraber kullanacağımız bira kiti.

 

Keyfin Kadifemsi Yumuşaklığı:

Bock (“Bak” okunur), koyu renkli ve çok yumuşak içimli lager tarzı bir Alman birasıdır. Malt karakterini yansıtması için acılığı çok azdır. Burunda ve damakta şerbetçi otu aroması hemen hemen hissedilmez. Kızıldan siyaha çalan rengini kullanılan Münih maltından alır. Acılığı yüzünden bira içmekten kaçınan dostlarınızla paylaşabileceğiniz, damağı ve mideyi yormayan mükemmel bir başlangıç birasıdır. Alkol oranı %4,5 – 5,5 aralığındadır.

1325’ten Beri:

Tarihi 1325 yılına kadar uzanan bu bira adını doğduğu Almanya’nın Einbeck kasabasından almıştır. Zaman içinde ismi değişerek önce “ein Bock” sonra “Bock” halini almıştır. Bock Almanca’da teke anlamına geldiği için bu biranın ticari versiyonları genelde etiketlerinde keçi figürüne yer verir. Malt karakterli bu yumuşak ve keyifli birayı aslına en yakın haliyle siz de kolaylıkla evde yapabilirsiniz.

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com