Neden Ev Biracılığı?

Ev biracılığı hakkında bu bloğu bulduğunuza ve bu yazıyı okuduğunuza göre, bira ile ilişkiniz birazcık ileri seviyede olmalı. Yıllardır düğünde, partide, tatilde, maç seyrederken, arkadaşlarla sohbet ederken, evde, barda, akşam yemeğinde, öğle yemeğinde, misafir ağırlarken, teknede, köyde, şehirde, evde tek başına, Ağustos veya Aralık ayında,  her yerde her mevsimde ve her durumda durmadan aynı marka ve birbirlerinin kopyası olan tek tip biraları içtiğinizi ve bu sıkıcı aktiviteyi üstelik pahalı sayılacak bir fiyatla yaptığınız fark etmiş olmalısınız. Bununla da kalmayıp, çözüm arayışına girmiş ve bu kısır döngüyü nasıl aşarım diye düşünmeye başlamışsınız gibi görünüyor.

Yukarıda ki semptomları gösteren her bira sevdalısı için, çözüm, evde bira üretmektir. Çünkü evde bira üretmek, tüketmeyi çok sevdiğiniz bu güzel içecek ile ilgili size inanılmaz bir özgürlük tanır.
İstediğiniz zaman, istediğiniz kadar*, istediğiniz türde bira yapmanızı ve gönlünüzce içmenizi veya sevdiklerinizle paylaşmanızı sağlar. Bahar gelirken hafif ve serinletici bir pilsner yapabilir, uzun ve soğuk kış geceleri için ise koyu renkli yüksek alkollü bir Bavyera klasiği olan doppelbock hazırlayabilirsiniz. Sevgilinizin doğum günü için onun en sevdiği lageri, yurtdışında içip burada bulamadığınız bir stout’u veya her şeyden bağımsız sadece kendinize göre oluşturduğunuz veya aklınıza gelen “acaba olur mu?” sorusuna karşılık portakallı, zencefilli, ballı, limonlu, tarçınlı ve kekikli bira denemeleri yapabilirsiniz. Damak zevkinize, değişik bira tiplerini deneme arzunuza, mevsime, duruma, kutlamaya, ihtiyacınıza kısacası hayal gücünüze göre ürünler yapabilir, daha açık, daha az gazlı, yüksek alkollü, koyu renkli, az köpüklü, çok gazlı gibi bir çok seçenek ile biranızı kendinize en uygun hale getirebilirsiniz. Üstelik bu emekleriniz sonucunda ticari biralar ile karşılaştırılamayacak kadar lezzetli ürünleri, çok daha uygun fiyatlar ile elde edersiniz.

*:4733 Sayılı TAPDK Kanunu’nun 8. maddesi uyarınca yılda 350 litreyi aşmamak ve ticari değil yalnızca kendi tüketiminiz için olmak kaydıyla bira yapmanız tamamiyle yasaldır.
Bu blogdaki yazılar kişisel fikir ve önerileri içermektedir. Özendirici faaliyet, reklam ve tanıtım içermemektedir. Bu siteye giren kişiler alkolün etki ve zararlarını biliyor kabul etmiş sayılırlar.

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com