Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde “Kanuni Sultan Stout” yapmak istiyorsanız, kolları sıvayın.

Bira kitleri ekonomik ve pratik. özellikle yeni başlayan ev biracıları için ideal bir çözüm. Ama artık bu kadar kit yeter, biraz değişiklik arıyorum diyorsanız, bira kitleri her zaman gelişime açık. İstediğiniz kite taze maltlar ve şebetçi otlarından gelen aroma ve lezzetleri ekleyerek, yepyeni biralar elde edebilirsiniz.

Kavruk Maltları Soğuk Demlemek

Kavruk maltlar oda sıcaklığındaki su içinde 24 saat bekletilerek acılık veren sert tanenleri alınmadan, aroma ve lezzetlerinin suya geçmesi sağlanır. Bu işleme “cold steeping” soğuk demleme deniyor. Bir gece önce 100 gr Carafa1 ve 50 gr kavruk arpayı (roasted barley) değirmende kırarak 1.5 litre içme suyuna ekliyoruz ve deyim yerindeyse malt çayımızı demlenmeye bırakıyoruz. Ertesi sabah bira yapım sürecimiz başlıyor.
Dikkat: Ana maltları demleyemezsiniz, mayşelemek zorundasınız! 

Stout Bira Kiti Nasıl Modifiye Edilir?

Fırınlanmış kristal maltlardan gelen çikolata, karamel, kahve, fındık, ekmek kabuğu notaları stout bira kitinize tazelik hissi ve burunda lezzetli bir buket sunacak. 200 gr CaraAroma ve 200 gr CaraBohemian maltı bu sebeple listemize ekliyoruz. Sırada gövdeyi inceltmeden Sultan’a yakışır seviyede yüksek OG elde etmek var. O zaman 1kg pale ale maltı da öğütülecekler arasına ekliyoruz.  Peki ağızda doygunluk/dolgunluk hissi ve viskozite ne olacak? Elbette güzel ve kremamsı bir köpük de istiyoruz. O zaman 250gr buğday, 250 yulaf ve 100gr çavdar ezmesi de kullanalım. Maltları değirmende öğüterek başlıyoruz, ezmeleri (flake) öğütmenize gerek yok.

Evinizdeki en büyük tencerede 5litre suyu 65 C sıcaklığa getiriyoruz. Birkaç derece düşük olabilir ama mümkün olduğunca 65 C yi aşmamaya çalışın. Yapacağımız işleme “mini mash” yani minnoş mayşeleme 🙂 deniyor. Değirmende kırdığımız maltlarımızı ve diğer malzmeleri suya ekleyerek 65 C sabit kalacak şekilde 60 dakika bekleyeceğiz. Maltlarda bulunan nişastayı şekere çevirecek olan enzimler bu esnada bizim yerimize çalışacak. Ancak 65C yi çok fazla geçerseniz enzim aktivitesini durdurabilirsiniz. Bu sebeple gözünüz termometrede olsun.

Mini Mayşe Yapımı

60 dakika sonunda bir süzgeç vasıtası ile maltlarımızı süzüyoruz. Elimizde kalan şekerli sıvının adı “wort” bizde şerbet deniyor. Her zaman kullandığınız bira kitleri, işte bu şekerli şerbetin buharlaştırılarak koyu kıvama getirilmiş hali. Süzgecimizde kalan maltların üzerinde halen bizim için çok değerli şeker kalıntıları var, bu sebeple 1 litre kadar oda sıcaklığında suyu yavaşça üzerinde gezdirerek, maltları duruluyor ve son kalan şekerlerin de şerbetimize geçmesini sağlıyoruz.

Sterilize etmek, enzimleri durdurmak, proteinleri bağlayarak çökertmek gibi bir çok sebeple şerbetimizi kaynatıyoruz. 30 dakika sürecek güçlü bir kaynama yeterli olacaktır. Kaynamanın son 5 dakikasında koyu renkli biralara uygun olan 500 gr dark candi sugar ekleyerek, şerbete biraz daha güç katmaya karar veriyorum. Dün hazırladığım koyu renkli soğuk demlenmiş malt çayımı da sterilize olması için bu aşamada ekliyorum.

Fermantasyon Sıcaklığı Her Zaman Çok Önemli!

Kaynama sonrası işlemlerimiz tamam. Bundan sonrası klasik kit yapımı şeklinde ilerleyecek. WorkingsmanstoutbirakitiYaklaşık 4-5 litre civarı olan kaynar şerbeti kovaya döküyor ve üzerine Stout bira kitini ekliyorum. Önceki gün dolaba koyarak soğuttuğum 2 C civarında soğuk içme suları ile 23 litreye tamamlayarak, ortalama 20 – 22 C civarında bir şerbet elde ediyorum. Bu maya eklemek için ideal bir sıcaklık. Daha sıcaksa soğumasını beklemeden maya eklemeyin. Stout bira kiti modifiyesi için MJ M42 New World Strong Ale mayasını kullanıyorum. Yüksek alkole dayanıklı ve bu mayayı daha önce kullandım ve güzel sonuçlar aldım. 20C sabit buzdolabına alarak 10-12 gün kadar bekleyeceğim.

Son dokunuş olarak fermantasyon sonunda Null Kahve Kavurma Atölyesi imzalı özel kahve çekirdekleri ile “dry beaning” yaparak kahve aroması kazandıracağım. Ama bu işlem bir sonraki yazının konusu.

Afiyetle ve sağlıkla, kararında tüketin sevgili ev biracıları 🙂

Bir de buna bakın

Evde Malt Yapımı

Dört bölümden oluşacak evde malt yapımı yazı dizimizin ilk bölümünde, genel bilgiler ve ön hazırlık …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com