Fındıklı Bira için Votka İnfüzyonu

 

Fındık, kahve, vanilya, çikolata, karamel, burbon, is, meşe, süt gibi bir çok aroma ile değişik Stout versiyonları deneyeceğim için, hazırlıklara başlıyorum. İlk hedefim fındıklı bira yapımı. Bol bol lezzetli fındık varken, hazır satılan fındık aromalarından kullanmak istemediğimden, evde (ethanol extraction) metodu ile kendim yapmayı deneyeceğim. Fındığı içerdiği yüksek oranda yağ sebebi ile diğer extralarımız gibi kolay kullanamıyoruz. Ama evde uygun hale getirmek oldukça basit. Piyasada bolca gıda boyası, gıda aroması, yapay tatlandırıcı bulunmasına rağmen, münkün olduğunca doğal yolları tercih ediyorum. 


Fındıklı birada kullanacağımız ev yapımı fındık aroması için ihtiyacımız olan malzemeler:
  • 100gr iç fındık
  • 180ml votka (aromasız)
  • Orta boy cam kavanoz
 
Votka ve iç fındık.
 
Fındıkları orta seviyede, çok fazla yakmadan kavuruyoruz. Bu sayede yağlarını bırakıyor ve esans, aroma daha belirgin hale geliyor. 
 
Fındıklar kavruldu.
 
Resimde görüldüğü gibi, fındık kavrulunca votka eksiliyor, buna yüksek ısıda votka drinkizyonu yolu ile shot fondip kuramı deniyor kimya biliminde. Çok şaşırtıcı değil mi? 🙂 Bilim sen nelere kadirsin?
 
Fındıklar kavrulduktan sonra robotta ince şekilde çekiyoruz. Fındığın yüzey alanı genişliyor ve aroma, koku, tat, lezzet ne varsa bırakmaya hazırlanıyor.
 
Fındıklı Bira
çekilmiş fındıklar
Sonra hepsini kavanoza ekleyip, üzerine votkamızı da dolduruyoruz ve kapağını sıkıca kapatıyoruz. Kuru, serin, karanlık bir kuytu köşeye kaldırıp 4-6 hafta kadar bekleyeceğiz. Daha sonra fındıklı bira yapmak için bize lazım olacak. Haftada bir kontrol edip, hafifçe çalkalamayı unutmayın. Dah aönce kullanmadığım için, arom ayoğunluğu ne seviyede olacak, 50cl şişeler için kaç ml yeterli gelecek, beklenilen fındık aroması nihai üründe alınabilecek mi gibi çok soru var aklımda. Şimdilik cevaplarını bilmiyorum. 4-6 hafta sonra açtığımda bir test üretimi yapıp, test gruplarına böleceğim, 2ml, 4ml, 6ml gibi farklı miktarlarda ekleyerek nihai birada nasıl farklar olduğunu anlamaya çalışacağım. Elinizdeki ev yapımı fındık aromanızı, kahvenizi veya votkanızı lezzetlendirmek için de kullanabileceğinizi unutmayın.
 
 
fındıklı bira için aroma beklemeye alınıyor.
fındıklı bira için aroma beklemeye alınıyor.
 

Bir de buna bakın

Evde Fermente Turşu Yapımı

Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenlerin yeni tercihi fermente turşu. Klasik turşu yapım mantığında olduğu gibi, …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com