Evde Bira Yapım Kiti Woodforde's Wherry

Woodfordes Wherry Real Ale Bira Kiti

Woodfordes Wherry Real Ale Bira Kiti bugünkü yazımızın ana konusunu oluşturuyor. Yapım aşamalarına geçmeden önce, genel kültürümüzü ve bira görgümüzü arttırıcı alıştırmalar yapalım. Ev biracılığı sadece lezzetli biralar içmemizi sağlamıyor, ayrıca tarih, sanat, ziraat, kimya, biyoloji, matematik gibi bir çok alanda da ilerlememizi, yeni şeyler öğrenerek, kendimizi geliştirmemizi sağlıyor. Şimdi ev yapımı biralarınızdan bir tane açın, rahatlayın ve okumaya başlayın.

 • Woodforde’s da neyin nesi?
  1981 den beri Norfolk İngiltre’de bira üretimi yapan bir bira üreticisi. 2 ev biracısı olan Ray Ashworth ve David Crease tarafından kuruluyor. Woodford ismi ise aynı bölgede 18. yüzyılda yaşamış bir bira tutkunu olan papaz Parson Woddforde’ın anısını yaşatmak için seçiliyor. Papaz Woodforde’ın günümüze ulaşan günlüklerinden kendisinin de ev biracısı olduğu ve sık sık bira yaptığını öğreniyoruz. 1990, 1992 ve 1993 de aldığı ödüllerden sonra, 1996 da, bugün bizim de yapacağımız bira olan, wherry isimli ale birası ile,  bira dünyasının en prestijli yarışmalarından olan Champion Beer of Britain’de en büyük ödül olan CAMRA Supreme Champion Beer of Britain ile taçlandırılıyor. 2012 de aldığı “Norfolk’un Gururu” gibi bir çok ödül ile ardı arkası kesilmeyen başarılar devam ediyor ve sonrasında tahmin etmesi hiç zor olmadığı gibi, Woodforde’s real ale biraları popülerlik patlaması yaşıyor.

  Woodfordes Fur&Feather Inn
  Woodfordes Fur&Feather Inn
 • Bu biranın ismi neden Wherry?
  Wherry İngiltere’nin nehir ve kanallarında, yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan geleneksel bir tekne türü. Özellikle Thames Nehri ve bizim biramızın üretildiği yer olan Norfolk nehirlerinde çok sıklıkla kullanıldığından bu bölgeler ile özdeşlemiş bir tekne olarak kabul ediliyor. Bu sebeple Woodforde’s bira fabrikası, bölgelerinin alametifarikası sayılan bu tekneyi marka ismi olarak seçiyor.

  Norfolk Wherry
  Norfolk Wherry
 • Diğer kitlerden farkı nedir?Woodforde’s real ale biraları şişe ve fıçı olarak İngiltere’de çok popüler olan ve publarda sıklıkla tüketilen biralar. Bu dünyaca meşhur ve ödüllü biralarını kit halinde ev biracılarının kullanımına sunma kararını vermeleri çok kolay olmuyor. Kalite ve lezzetlerini korumak ve garanti altına alabilmek için çok çalışıyorlar. Pub’da içtiğiniz veya marketten aldığınız şişe biraları ile aynı kalite ve lezzete evde de ulaşabilinmesini istiyorlar. Dünya pazarında bilinen hemen hemen tüm kaliteli bira kitlerinin üreticisi olan ve bu konuda tartışmasız lider olan Muntons ile ürün geliştirme sürecinde ortak çalışıyorlar. Woodforde’s un fabrikasında bira yapan aynı ekip, Muntons’a giderek malt özütü yapımı, şerbetçi otu seçimi vb tüm konularda sürece bizzat eşlik ediyorlar. Orjinal Wherry Real Ale reçetesinin aslına en uygun şekilde uygulanmasını sağlıyorlar. Ve bu kadar emek ve çaba sonucunda ortaya Avrupalı ev biracılarının çok beğendiği, son derece olumlu yorumlar alan, yüksek kaliteli bir ürün çıkıyor.
  wherrybottle
  Şişe Wherry. Diğer Woodforde’s real ale biraları ile birlikte.
  wherrydraft
  Fıçı Wherry. Diğer Woodforde’s real ale biraları ile birlikte.

Piyasada orjinal ticari versiyonları olan bu biralar, çok popüler olduğu için, evde yapıldığında ortaya çıkacak herhangi bir olumsuzluğun bira severler tarafından fark edilmesi oldukça kolay olacaktır. Bu sebeple her yerde ve her tip ticari sunum şeklinde aynı kaliteyi yakalamak için ellerinden geleni yapmışlar. Kit kutusu üzerinde, bölgesel olarak kullanılan suların getireceği ufak farklar haricinde aynı kaliteyi sunduklarını belirtmişler.
Bizde de Tuborg Gold kitleri satıldığını ve evde yaptığımızı hayal edin bir an için 🙂

Gelelim ürünümüze. Şimdiye kadar yaptığımız 1.8 kg ve 1.5 kg tek teneke kutulu kitlerden farklı olarak, bu kit 2 teneke ve 3kg. olarak geliyor. Tenekeler şerbetçi otlu malt özütü ve sıvı malt özütü içeriyor. Premium kit olarak adlandırılan bu kitler sayesinde, biramıza fermantasyon için şeker veya kuru malt özütü eklememize gerek kalmıyor. Eğer şişeleme için de malt özütü kullanırsanız, yüksek kaliteli %100 malt bira elde etmiş oluyorsunuz. Ama ben şişeleme için küp şeker tercih ediyorum. hem pratik, hem ölçümü kolay. Bira yapım kitinden çıkan toz şeker ölçüm kaşıklarını da kullanabilirsiniz.

Woodforde's Wherry Bira Kiti
Woodforde’s Wherry Bira Kiti. Son kullanma tarihi Ekim 2017.

Kit içerisinden 6gr maya çıkıyor. Maya paketi üzerinde diğer mayalardan farklı olarak premium yazıyor. Mayanın tam olarak türünü bilmesek bile, şeker kullanmadan %100 malt olarak  fermente edileceğinden, kompleks şekerleri de işleyebilecek uygun bir suş seçilmiş olmalı. Genelde farklı maya kullanırım ama, bu kiti ilk defa yaptığımdan tamamen orijinal tarife sadık kalacağım.

Yapım aşamalarını önceki yazılarımda bir çok kez tekrarladığım için adım adım yazmıyorum. Yine de bir kaç önemli noktayı hatırlatayım. Bira yapımında kullanacağınız tüm ekipmanı PBW ile yıkayıp, Star San ile arındırmayı ve bir gün önceden 4×5 Litre pet suyu buzdolabına koymayı unutmayın.

Bir kaç ek bilgi verelim;
-Toz şeker eritme derdimiz olmadığı için, çok daha az sıcak su kullanabilme şansımız var. Bu sayede başlangıç sıcaklığını düşük tutmak çok daha kolay.
-20 litre 16C su (normalde buzdolabında beklemiş 4C su kullanırım) ve tenekelerin içinde kalan özütü çalkalamak için çok az sıcak su kullanarak şerbeti 20C de başlattım.
-Özütün tadı ve kokusu tek kelime muhteşemdi. Kızarmış ekmek, bisküvi, karamel, çok iyi dengelenmiş şerbetçi otu harikaydı.
-Bu bira kendisinden olan beklentilerimi gerçekten çok yükseltti. Bakalım ortaya nasıl bir ürün çıkacak? 🙂

23 litre bira elde etmek için hazırlanmış 3 kg. lık kitimizi yapım kılavuzundaki adımları uygulayarak hazırlıyor ve 21 gün sürecek fermantasyon için 18C de beklemeye alıyorum. Butik Bira’nın “Kehribar renkli bu ale stili birada kullanılan Maris Otter ve kristal maltlardan gelen karamel ve bisküvi tatları, Goldings ve Fuggle çeşidi şerbetçi otlarından gelen hafif acılıkla mükemmel dengelenmiştir. Damakta hafif meyvemsi ve şerbetçi otundan gelen turunçgil tatları bırakır.” diye tanımladığı bu biradan oldukça umutluyum ve beklentim açıkçası yüksek.  Bir bitter fanatiği olduğum söylenemese de, bu bira ile şerbetçi otu denizlerinde yeniden boy vermeyi umuyorum 🙂

Şimdilik bu kadar. Şubat ayı ortalarında biramı şişelerken yazacağım güncellemede görüşmek üzere.

Evde Bira Yapım Kiti Woodforde's Wherry
Evde Bira Yapım Kiti Woodforde’s Wherry

Bir de buna bakın

Stout Bira Kiti Modifiyesi

Mangrove Jack’s Workingman’s Stout bira kiti ile Rusların dünyaca meşhur imperial stoutuna cevap veriyoruz. Evde …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com