Speidel Braumeister İncelemesi

Tahıldan bira üretimi tamamen manuel olarak evdeki ekipmanlar ile yapılabildiği gibi, süreci kısmen veya tamamen otomatikleştiren cihazlar da çeşitli sebepler ile ev biracıları tarafından tercih ediliyor. Speidels Braumeister bunlardan biri, hatta en ünlüsü diyebiliriz. Pratik ve kolay olması, hata yapmaya pek fazla olanak vermemesi, derli toplu kompakt bir yapıda olması, sanayi tipi ocak için evde balkon-teras vb müsait yer olmaması gibi sebepler veya sadece teknolojik oyuncaklara meraklı olunması bu tip cihazlara ilgi duymak için yeterli.
Ülkemizde grainfather, picobrew gibi diğer markalar yok. Şimdilik sadece Alman devi Speidel’in ürettiği Braumeister markalı bira yapma makineleri mevcut. Bugün sizlerle beraber bu Alman panzerini inceleyeceğiz.

Braumeister_10L_Set
Speidels Braumeister 10L Başlangıç Seti

Braumeister 10 Litre Başlangıç Seti :
10 litre bira yapma makinesi, fermenter, paslanmaz çelik soğutucu, malt öğütücü değirmen, malt+şerbetçi otu+maya içeren hammadde paketi ile bu set, tahıldan bira yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi içeriyor.
Tahıldan bira üretimi esnasında karşılaşan zorlukların, teknoloji sayesinde ortadan kalkmasını sağlayan cihazın en önemli özelliği programlanabilir bir işlemciye sahip olması. Bu sayede reçetenizin gerektirdiği tüm adımları cihaza girerek sürecin kontrolünü cihaza devrediyorsunuz.

Speidels Braumeister

Tahıldan bira yapımı sürecinin 6-8 saat kadar bir zaman aldığını düşünürsek, tüm bu süreci kazan başında geçirmemek bile büyük bir kazanç. Bu sürede diğer işlerinizle ilgilenebilir, ev biracılığı kitaplarınızı okuyabilir, çocuklarla oynayabilir veya benim şimdi yaptığım gibi bu süreyi makale yazmak için değerlendirebilirsiniz. Bir diğer önemli faydası da süre ve sıcaklık değerlerine sadık kalması ve reçeteyi birebir uygulaması. Çoğumuz tecrübe etmişizdir, telefonla konuşurken, daha önce yaptığımız partilerden bir bira açıp internette gezinirken, yorulduğumuz için kazan başından ayrılıp biraz dinlenmek isterken, manuel olarak takip ettiğimiz sıcaklık ve süreleri aştığımız ve altında/üstünde kaldığımız olmuştur. Braumeister başlangıç da programladığınız değerlere birebir sadık kalıyor ve süre ve sıcaklık sapmaları sebebi ile biranızın tat-aroma profilini bozmanıza izin vermiyor. 10, 20, 50 litre olarak satışa sunulan Braumeister’in tüm versiyonlarında teknik özellikler aynı. Hacim ve ısıtıcı kapasiteleri değişiyor sadece. İsimlerinde bahsi geçen litreler, kazan hacimleri değil, bitmiş nihai ürün miktarları. 

speidels_braumeister_10_20_50_liter
Speidels Braumeister

Tam Otomatik Bira Makinesi

Teknik özellikleri içerisinden en faydalı özelliği ise, bence, sirkülasyon pompası. Kazan altına, kaidenin içine monte edilmiş son derece kaliteli ve yüksek basınçlı pompa, hazneye doldurduğumuz maltların süreç boyunca hareket halinde olmasını, mayşelemenin verimli ve kaliteli olarak tamamlanmasını sağlıyor. Sıcak suyun bu pompa sayesinde alttan maltlara püskürtülerek, üstten yeniden kazana dökülmesi sağlanıyor.

Böylece sürekli kazan başında bekleyerek karıştırmak, iyi karıştıramama sebebi ile malt topakları oluşması/kuru bölgeler kalması, verim kaybı vb sorunlar oluşması başarılı bir şekilde engelliyor. Pompa sürekli açık konumda değil, girdiğiniz programa göre, işlemci tarafından ne zaman çalışacağına, ne zaman duracağına karar veriliyor.

Cihaz üretim kalitesi ve işçilik açısından kusursuz. Alman endüstrisinin üretim ve kalite üstünlüğü her alanda olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor. Kontrol paneli ve yazılım bir önceki versiyona göre daha da geliştirilmiş ve daha fonksiyonel ve şık bir hale getirilmiş.

Speidels Braumeister
Speidels Braumeister

Speidels Braumeister 10L

Gelelim bence bu güzelin tek kusuru olan fiyatına. Ben bu yazıyı yazarken, test ettiğim model olan 10 Litre  Braumeister‘in fiyatı 4401.13TL idi.  Kalite olarak bu fiyatı hak ettiği bir gerçek, fakat bir çok hobici için bu oldukça yüksek bir bütçe. Ancak konu hobi olduğunda, harcamalar ve bütçe mantığımız orantısız ilerliyor 🙂 Hobilerimiz için yüksek rakamları bazen göze alabiliyoruz.  Bu cihazdan daha yüksek maliyetlerle tuzlu su akvaryumları kurmuştum daha önce. Bir diğer hobim olan bisiklet sporu için yine oldukça yüksek bütçeleri bisikletlerine ayıran arkadaşlarım var.

Evde bira yapımı ile ilgileniyorsanız bu çok yüksek rakamlar harcamanızı gerektirmez. Kit ile başlayabilir, oldukça uygun maliyetler ile lezzetli biralar yapabilirsiniz. Tahıldan üretime geçtiğinizde evdeki en büyük tencere ile denemeler yapabilir, devam etmek isterseniz 25-30 litre derin tencere (kazan) alarak ekonomik olarak devam edebilirsiniz. Kendi maltınızı bile evde yapmayı tercih edebilirsiniz. Her hobi için geçerli olan kural burada da geçerli, harcamak isteyeceğiniz tutar, bütçenize, zevkinize, keyfinize kalmış durumda.

Dolayısı ile, ekonomik imkanlarınız yeterli ise, teknolojik oyuncaklara meraklıysanız, konfor sizin için önemliyse kesinlikle satın alabileceğiniz bir cihaz. Bir çok ülkede kullanıcıların gözdesi olması, yüksek fiyatı haricinde, herkesin kalitesinden ve ürettiği biralardan memnun olduğunun ispatı zaten.

Bir de buna bakın

Evde Bira Yapımı Eğitimi

Evde Bira Yapımı Eğitimi, hobi yayılmaya, hobici sayısı artmaya devam ettikçe sıkça tekrarlanan bir istek …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com