Elma Birası Nasıl Yapılmaz?

Bu sabah yazmayı planladığım yazı elma birası nasıl yapılmaz değildi. En son ürettiğim bira olan export stout’u şişelemek oldukça zamanı mı almıştı zaten. Buz gibi biramı yudumlayarak yorgunluk atarken, stout’un üretim ve şişeleme aşamalarını anlatan bir yazı yazarım diyordum. Ama öyle olmadı. Hazır başlamışken, ne zamandır aklımda olan ama yapmaya bir türlü fırsat bulamadığım elma birasını da aradan çıkarayım dedim. Demez olaydım. Şimdi Pervane’nin apple cider ile imtihanını okuyacaksınız.

Elma Birası (apple cider) kimin hangi akla hizmet icat ettiğini bilmediğim bir alkollü içecek. Ortalama %5 alkol içeren meyveli gazoz, köpüklü şarap, elmalı şampanya gibi bir şey. Yine nedenini bilmediğim bir şekilde yerli yabancı tüm ev biracıları bu içeceğe sıcak bakıyor ve büyük kısmı da evde bira ile beraber üretiyor.

Elma suyu ve bira mayası kullanılarak yapılıyor. Şarap veya şampanya mayası kullanarak yapanlar da var. Ama bir ev biracısına başka maya kullanmak yakışmaz. Bu sebeple ben bira mayası kullanıyorum. Marketlerden %100 elma suyu alabilirsiniz. En pratik ve kolay çözüm bu. Pastorize edilmemiş ve koruyucu madde içermeyen, sadece meyve/meyve konsantresi içeren, üzerinde %100 meyve suyu yazanlardan alabilirsiniz.

 

4 3 2 1

 

Ben almadım. Taze elma suyu sıkarım çok daha lezzetli ve mükemmel bir elma birası olur dedim. 10kg elma aldım. Burada önemli olan, elmaların tek tip olmaması, ne kadar değişik çeşitlerden karma yaparsanız, o kadar lezzetli oluyor. Ben Granny Smith, Star King, Golden ve kendi bahçemizden topladığım türünü bilmediğim elmaları kullandım. 4 değişik çeşit yeterli olacaktır sanırım.

 

2211 33

 

Yıkama ve arındırma işlemlerinden bahsetmiyorum. Bira ile aynı. Her şey pırıl pırıl olmalı ve arındırılmalı. 10kg elmayı tek tek elde iyice yıkayıp, sirkeli suda bekletip, durulayıp, bir numaralı yardımcım Star San fısfısı uygulamak saatler sürüyor ve insanı hayattan bezdiriyor.
Star San ile arındırılmış kesme tahtası ve bıçak ile elmaları dörde bölüyorum. Sıra geldi elma sularını sıkmaya. Evde minik tip, tezgah üstü, sabahları işe gitmeden bir bardak meyve suyu içerim diye aldığınız katı meyve sıkacaklarından varsa, yazıyı burada bırakın ve hemen markete gidip hazır elma suyu alın. Bende nispeten daha büyük ve güçlü bir katı meyve sıkacağı olmasına rağmen, 4 kez doldu ve tıkandı, durdurup boşaltmak zorunda kaldım. Başlamadan önce içini, dışını, haznesini, sürahisini her yeri ve her şeyi Star San’la fısfıs lamayı unutmayın.

55
Philips HP 1886 / Lanet olsun dostum, hazır elma suyu al.

 

10 kg elmadan yaklaşık 5 litre elma suyu çıktı (bol köpüklü). Fermantasyon kabı olarak 10 litrelik pet su şişesi seçtiğimden, 5 litre gözüme çok az göründü. Daha fazla elma yıkamak, kesmek, arındırmak, sıkmak istemediğimden, hatta uzunca bir süre elmanın adını bile duymak istemediğimden,  bakkaldan 3 litre Dimes %100 elma suyu aldım ve ekledim. Toplam 8 lire olan şerbetime 200 küp şeker atarak (evet tek tek saydım) karıştırdım ve 6 gr kit mayasını ekleyerek kapattım. Hava kilidine Star San’lı su doldurup 17-18C de fermantasyona aldım. 15 gün sonra şişelemeyi düşünüyorum. Elmaları düşünmüyorum. Umarım içilebilir bir şey olur ve bunca uğraşa değer.

2 ay sonra gelen edit: 15 gün sürmesini planladığım fermantasyon, yoğunluktan ilgilenememem sebebi ile yaklaşık 2 ay sürdü. Süre bu kadar uzayınca mayalar bol bol çalışacak zaman buldu ve şeker namına ne varsa yedi bitirdi. Dolum esnasında yaptığım tadımda halen elma tadı alınabiliyordu. Şampanyaya çok benzer bir tat ve görüntüsü var. Eger fermantasyonu zamanında bitirebilseydim daha aromalı bir içecek olacaktı. 2gr şeker ile şişeledim. 1 hafta sonra bakalım ne çıkacak bahtıma?

Büdüt: Ölçmedim ama en az %9 alkollü bir içecek olmuş tahminimce, 2-3 bardak sonra bunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz 🙂 Alkol sağlığa zararlıdır, ölçülü ve kararında içiniz.

Önemli Not: Sadece taze elma veya yukarıda bahsettiğim elma suları ile yapın. Elma tozu, elma unu, elmalı oralet, öğütülmüş elma, elma kiti, elma seti vb. ürünlere tenezzül etmeyin.

Bir de buna bakın

Bira Tadımı Nasıl Yapılır?

Yıllardır sınırlı sayıda markanın, belirli bir kalite seviyesini geçemeyen, çok az ve hatta hiç olmayan …

3 yorumlar

 1. Samsa çavuş

  Son yaptığım bitter ve doppelbock kitlerini S-04 maya ile yapınca kitle gelen mayalar boşa çıktı. Sn. pervanenin tavsiyesi ile cider yaparak bu mayaları değerlendirdim. Elma, şeftali ve kayısıdan 15 er litre 3 adet kurdum. ( Evet, cider için en uygunu elma imiş fakat ben uygun olmayanları da görmek istedim. ) Sırası ile 600, 700, 800 gr. şeker koydum. Yaklaşık 1 hafta oldu. Mayalar halen çalışıyor. Ben biraz tembel olduğum için marketten aldım meyve sularını. Bir avantaj da su damacanasına küçük hacimlerde yapılabilmesi nedeni ile fermentasyon kovasına gerek kalmaması ve zaten hazırda bulunan bira yapma ekipmanları ile süreci tamamlayabiliyoruz. Şeftali ve kayısı suyunun og sini alamadım. Hidrometreyi hangi seviyede tutarsaniz orada kalıyor 😀 Posadan dolayı. 1 hafta sonra şişeleyeceğim. Hayırlısı. ..

 2. Göksun

  Marketten hazır elma suyu aldığımızda kendiliğinden şekerli oluyor zaten bu durumda ne kadar şeker eklemek gerekli?

  • delikopter

   Hazır elma suyunun yoğunluğu 1.050 civarında oluyor. Bu yeterli bir alkol oranı sağlıyor aslında. Yine de ilave etmek isterseniz, yoğunluk ölçer ile ulaşmak istediğiniz seviyeye göre toz şeker ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com