Üretim aşamaları ve programın ana ekranı

Bira Makinesi ile Evde Bira Yapımı

Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı testi için üretecek yeni bir bira ararken, şerbetçi otları arasında  Mandarina Bavaria  ile karşılaştım. Spediel’in orjinal tariflerinde de daha önce gördüğüm bu ot, bira makinesi ile ale yapımı için oldukça uygundu.

Kademeli mayşeleme ile üretilen orjinal braumeister reçetesi olduğundan, bira makinemizi ve yazılımı tekrar test etme fırsatı da veren bu reçeteyi biraz kişiselleştirerek üretime aldık. Sisteme giren reçete aşağıdaki gibi oldu.

Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı

3.8 kg Viyana Malt
0.5 kg Carahell
0.2 kg Buğday Maltı
25 g Perle şerbetçi otu (9,8 % Alpha)
25 g Bavaria Mandarina şerbetçi otu (10 %)
1 paket US-05 Maya

23 litre başlangıç suyu ve 4 litre yağmurlama suyu kullanıldı. Kademeli mayşeleme aşamaları ise aşağıdaki gibi.

  1. 38 °C › Mayşeleme başlangıcı
  2. 52 °C › 0 dk
  3. 62 °C › 40 dk
  4. 72 °C › 25 dk
  5. 78 °C › 10 dk
  6. Kaynama› 75 dk

Şerbetçi Otu Eklemeleri

25 g Perle › Kaynama bitişinden 65dk önce
15 g Bavaria Mandarina › Kaynama bitişinden 40dk önce
10 g Bavaria Mandarina › Kaynama bitişinde

Bira Makinesi İle Evde Bira Yapıyoruz!

Tüm maltları öğüterek işe başlıyorum. Profilo KM1500 öğütücü ortalama bir ev kullanıcısı için gayet yeterli performans gösteriyor her zaman olduğu gibi. Sonra Şerbetçi otlarını sırasına göre tartarak hazırlıyorum. Telefona yüklediğim kendi yazılımız olan beer manager programını ve kazanı açarak, bluetooth üzerinden eşleştiriyoruz.  Kazan ve telefon sorunsuz olarak bağlanıyor ve iletişim kuruyor. Daha önce bu tarifi yapmadığımız için kütüphanesinde kayıtlı değil, adımları kolayca giriyor ve başlatıyoruz. Bundan sonrası can sıkıcı derecede kolay, her şeyi yazılım ve kazan kendi aralarında hallediyorlar Sadece 1 saat kadar sonra şerbetçi otu ekleme uyarısı geldiğinde yerimden kalkıp otları ekleyeceğim.

Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı
Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı

Makine otomatik olarak ilk adımı uyguluyor ve sıcaklığı 38C ye getiriyor. Bu noktada uyarı verip (mash in) mayşeleme başlangıcı için maltları eklememi hatırlatıyor. Öğüttüğüm maltları ekliyorum ve malzemelerin kazanda olduğunu onaylıyorum. Doğrudan ikinci adıma geçerek suyu 52C ye ulaştırmak üzere çalışmaya başlıyor. Sonrasında yukarıda resmin sol kısmında görebileceğiniz ana ekrandaki tüm sıralamayı program sonlanıncaya kadar otomatik olarak takip ediyor. Aşağıda ara adım ekranlarından bir örnek olarak kaynama aşamasına geçmiş halini görebilirsiniz.

 

Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı
Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı

Daldırma Soğutucu ile Hızlı Soğutma

Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı ne kadar kolaysa, daldırma soğutucu ile şerbeti hızla soğutmak da o kadar kolay. Yazılım, kaynama süresince önceden girilmiş şerbetçi otu ekleme süreleri geldikçe, sesli ve görsel uyarı vererek hatırlatıyor ve otları ekliyorum. Kaynama son derece etkin ve oldukça fazla buhar çıkışı oluyor. Aspiratör3. kademe de çalışmasına rağmen emişte yetersiz kalıyor. İleride kendime hobi odası gibi bir yer yapabilirsem, burada kesinlikle bacalı sistem kuracağım. Kaynama sonrası sıra hızla soğutmada. Bakır serpantin  ile daldırma metodu ile hızla soğutup mayayı ekliyor ve soğutucu kutu içerisinde 19C civarı 10 gün kadar fermentasyona alıyorum. OG 1042 bakalım şişeye kaç ile girecek?

Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı
Bira Makinesi İle Evde Bira Yapımı

 

10 gün sonra, +2C de 48 saat cold crash (çökertme) yapıp, FG 1010 ile şişeliyorum. Bu sefer ilk defa 740ml pet bira şişesi kullandım. Sorunsuzdu, şişelerden gayet memnun kaldım. Biralar 10 gün kadar +4C de şişede olgunlaşmaya ediyorlar. Nihayet mutlu son, ilk defa 740ml şişe kullandığım için gazlanma denemelerini şişelere farklı miktarda şeker ekleyerek yapmıştım. Bu sebeple az gazlı olan bir kaç şişe hariç sonuç tatmin edici. Genele hitap eden, yazın bol bol tüketilebilecek, hafif denilebilecek, düz, ortalama bir bira oldu.  Ben bayıldım mı? Hayır. Çünkü pek benim hayranı olduğum bir tür değil. Ne kadar siyah o kadar iyi mottosunu benimsemiş, iflah olmaz bir kavruk malt sevdalısı olan stout ve porter sever bünyeme çok garip geliyor bu tür “sarı” biralar 🙂

Ama sevindirici haber, sırada kışa uygun, tam benim tarzım olan bir imperial stout var. Yakında yeni biramız ile görüşmek üzere, afiyetle!

 

 

 

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com