Fermantasyon için Buzdolabı Modifikasyonu

Ev biracılığına gönül veren her fani, önünde sonunda fermantasyon sıcaklığının önemini kavrayacak ve sıcaklığı kontrol edilebilir bir fermantasyon ortamı arayışına girecektir. Karton kutu, leğen, strafor kutu, merdiven altı, bodrum, garaj derken iş buzdolabına gelecek ve 4C civarına ayarlı olan standart buzdolabı işimizi görmeyince, 10-20C arasında değer verebileceğimiz bir dolap arayışı başlayacaktır. Özellikle lager mayası kullanarak üretim yapmak istediğinizde termostatı değiştirilmiş bir buzdolabı kaçınılmaz olacaktır.

Bu iş için hazır şarap soğutucuları var. Ama hem küçük hem pahalı. En iyisi statik bir buzdolabını veya yatay şişe soğutucu/derin dondurucuyu modifiye etmek. Modifiye deyince gözünüz korkmasın, tek yapılması gereken buzdolabı üzerinde gelen standart termostatı, istediğimiz sıcaklık aralığına uygun başka bir termostat ile değiştirmek. Biraz el becerisi ve temel elektrik bilgisi ile kendiniz yapabileceğiniz gibi, bir ustaya da yaptırabilirsiniz. 10 dakikalık kısa bir işlem.

Kullanılabilecek soğutucu tipleri ve termostat alternatiflerine bakacak olursak;

Soğutucu Alternatifleri:

Şarap Soğutucu:
+5 /+18C aralığı ile ihtiyacımız gayet uygun. Ama hem pahalı, hem de hacmi küçük.

Fermantasyon için şarap soğutucu.
Fermantasyon için şarap soğutucu.

Statik Buzdolabı:
No frost buzdolaplarında soğutucu bölüm ve dondurucu bölüm ayrı ayrı derecelendirildiğinden, statik dolaplar bizim için daha uygun ve pratik. Genellikle mekanik  termostat ile çalıştıklarından, termostat değişimi oldukça basit.

Fermantasyon için statik buzdolabı.
Fermantasyon için statik buzdolabı.

Yatay Şişe Soğutucu:
Aslında şişelediğimiz biraları olgunlaştırmak ve tüketim sıcaklığında tutmak için uygun bir ürün olmasına rağmen, +1/+10 sıcaklık aralığı bizim için yeterli değil. Termostat değişimi gerekiyor. Piyasada buzdolabı ve yatay şişe soğutucu ürünleri farklı markalarda ve farklı fiyatlarda mevcut. Bu ürünleri sadece örnek olması amacı ile koydum. Ayrıca 2. el ürün satan yerlerde, ticari amaçlı dikey şişe soğutucular da bulabilirsiniz.

S300BC_smallTermostat Alternatifleri:

Mekanik Termostat:

0-30C aralığında çalışan klasik mekanik termostatlardır. 10-20TL aralığında, beyaz eşya, soğutma servislerinde, yedek parçacılarda kolaylık bulunabilir. Alternatif olarak kuluçka termostatları ve kombi oda termostatları da kullanılabilir.

Mekanik Termostat
Mekanik Termostat

Dijital Termostat:

Ayrı bir proje kutusu üzerinde montajını yapıp, dolabınızı bu kutu üzerindeki prize bağlayarak kullanabilirsiniz. Buzdolabı üzerinde herhangi bir sökme takma işlemi gerektirmez, STC1000 en yaygın kullanılan model olup, buradan montaj videosunu izleyebilirsiniz.

Dijital Termostat
Dijital Termostat

Termostatlı Priz:
En pratik ve en kolay olan çözümdür. Hiç bir montaj/teknik bilgi vs gerektirmez. Buzdolabınızın fişini bu prize takıp, çalıştırmanız yeterlidir. Kablolu probu sayesinde dolap iç sıcaklığı set değerine ulaşınca enerjiyi keser.

Termostatlı priz
Termostatlı priz

Bir de buna bakın

Evde Bira Yapımı Eğitimi

Evde Bira Yapımı Eğitimi, hobi yayılmaya, hobici sayısı artmaya devam ettikçe sıkça tekrarlanan bir istek …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com