Fermantasyon Soğutucusu

Önceki yazılarımda fermantasyon sürecinde sıcaklığın yeri ve önemi konusuna bolca değindim. Özellikle yaz aylarında, sıcak havalarda leğen, buz şişesi, havlu vs ile soğutmaya çalıştığım  kova için daha pratik bir çözüm lazım, hem benim için daha az yorucu hem de biramın sağlığı ve gelişimi açısından.
Bu sebeple pervane biracılık olarak hiç bir yatırımdan kaçmıyor ve entegre kombine soğuk hava deposu tesislerini kuruyorum. Temel amaç şerbet içeren kovamızın 2-3 haftalık süreç boyunca sabit ve düşük (19-20C) sıcaklıkta muhafaza edilebilmesi.
66x66x51cm ölçülerinde strafor bir kutu temin ediyoruz. Kutunun duvar kalınlığı 6cm olduğundan ve kapağı sızdırmaz biçimde kapandığından çok iyi bir izolasyon sağlıyor. Kovayi kituya yerleştirdikten sonra ulaşmak istediğimiz sıcaklık değeri veya muhafaza etmek istediğiniz sıcaklık değerine göre 500ml pet buzları koyabilirsiniz. Kutuyu şerbeti hızlı soğutmak veya soğuk muhafaza etmek amaçlı kullanabilirsiniz. Böylece sabah akşam 6şar 8er buz şişesini leğene koy, eriyenleri dondurucuya götür koşturmacasından kurtulmuş oluyorum. 24 saatte bir 2 veya 4 pet buz değişimi ile pratik ve zahmetsizce şerbetimi soğutuyorum. Kontrol edilemeyen sıcaklık sebebi ile oluşan asetaldehit, fusel alkolvs için endişe etmeme artık gerek yok. Ekşi meyve, beyaz şarap tadı almadan biramı içebileceğim.

Bir sorunu çozdük ama yeni bir sorun çıktı.Kova üzerindeki termometre kutu içerisinde kaldı, olan biteni nasıl takip edeceğiz? Fermantasyon sürecinde şerbetimizin sıcaklığını yakinen takip etmek istediğimizden teknoloji yatırımı yapmaktan çekinmiyoruz. Ikea dan aldığımız dijital et termometresinin (rosto, hindi vs cook out almak icin kullanılıyor normalde) probunu bira fabrikamın (kova) kapağına açtığım minik bir delik ile şerbetin içine daldırıyorum. Paslanmaz çelikten mamül olduğundan sterilize etmesi ve temizlmesi de kolay. Yaklaşik 13-14 litre seviyelerine kadar geldiğinden, şerbetin tam çekirdeğinden okuma yapıyor ve gerçek sıcaklıl değerini veriyor. Aynı zamanda alarmı var, mesela 22C ye ayarladığınızda ötmeye başlıyor ve buz değişim zamanının geldiğini bildiriyor. Bir diğer dijital termometreyi ise kutu iç sıcaklığını ölçmek ve kutu iç sıcaklığı kaç dereceyken şerbet kaç derece oluyor gibi takipleri yapabilmek ve ortam sıcaklığını da ekleyerek buzlar ne kadar dayanacak, ne kadar buz gerekecek, fermantasyonun hangi aşamasında ne kadar ısı üretiliyor gibi gereksiz fuzuli işlerle uğraşmak için kullanıyorum.

Bir de buna bakın

Bira Makinesi

Bira makinesi tencereden yorulmuş herkes için pratik bir çözüm. Tahıldan bira yapımı sürecinde mayşeleme ve …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com