Isıtma Ceketi ve Termostat Kullanımı

Soğukların iyice bastırdığı şu günlerde, sevgili mayalarımızı sıcak tutmak, onları hasta etmemek, grip nezle olmadan görevlerine devam ettirebilmek çok önemli 🙂 Özellikle ülkemizin soğuk bölgelerinde yaşayan ve/veya merkezi ısıtma/kombi vb olmayan evlerde, fermantasyon sürecinin sağlıklı işlemesi açısından ısıtma daha önemli bir konu olarak karşımıza çıkmakta.
Bugün ev biracılığına gönül veren sevgili dostlarımızdan Ethem Barış Öztürk konuğumuz oluyor ve termostatlı ısıtma ceketi sayesinde soğuk havalar ile nasıl mücadele ettiğini, çok sevdiği mayalarına sıcak ve sevgi dolu bir yuvayı  nasıl hazırladığını sizler için Pervane Biracılık’da anlatıyor.

Her canlı gibi bira fermantasyonunda kullandığımız maya da belirli sıcaklık değerleri arasında yaşayabilir. Daha da detaya girecek olursak mayadaki şekeri alkol ve karbondioksite çeviren enzimler, optimum düzeyde çalışabilmek için belirli sıcaklık aralığına ihtiyaç duyarlar. Durum böyle olunca sıcaklık kontrolü, herhangi bir zamanda dört mevsimi de yaşayabildiğimiz ülkemizde, her ev biracısının karşılaşabileceği büyük bir sorun oluşturuyor. Uygun değerlerde çalışma sıcaklığı yaratmak, sadece nihai ürünün kalitesi için değil, mayada ve enzimde kalıcı problem oluşturmamak için de önemli.
Sabit sıcaklıkta gerçekleştirilmeyen fermantasyonlarda karşılaşabileceğimiz şeyler, birada değişik ve beklenmeyen tatlar oluşması (ekşi, acı veya meyvemsi) veya fermantasyonun istenenden çok daha erken durması sonucu fermantasyonun tamamlanmaması olabilir. Bunların önüne geçmek ve büyük emekler harcayarak hazırladığımız biramızın tadının güzel olması için kullandığımız maya ve optimum çalışma sıcaklığını iyi bilip sıcaklık kontrolünü de buna göre yapmamız gerekir.
Etanol fermantasyonu ekzotermik bir reaksiyon olduğu için fermantasyon süresinde bir miktar ısı açığa çıkacağı unutulmamalıdır. Bu sebeple maya için hedeflenen optimum ortam sıcaklığı fermantasyon yapılacak biradan 1-2 derece daha düşük olabilir. Sıcaklığın aşırı düşük veya aşırı yüksek olduğu aylarda ise sadece ortam ısısıyla değil aktif çalışan cihazlar ile biranın ısısını kontrol altında tutmak çok önemlidir. Yaz aylarında termostat destekli bir buzdolabı, kışın ise yine termostat destekli ısıtma ceketi kullanılabilir.

bira-sarap-fermantasyon-termostat-isitma-ceketi-2
Kovaya giydirilmiş ısıtma ceketi ve termostat.

Isıtma ceketi elektrik enerjisi ile ısıtma yapan esnek karbon bir filmdir. Kova etrafına sarılarak giydirilir ve kova içerisindeki şerbetimizi ısıtması sağlanır. Geniş ve uzun olduğundan kova çeperinin büyük kısmını kaplar ve homojen bir ısı dağılımı sağlar. Ancak kontrolsüz olarak çalışması şerbeti hedeflenen değerlerinin üzerine çıkarabileceğinden, bir dijital termostat ile birlikte kullanılır. Termostatın anlık sıcaklığı okuyabilmesi gerekli olan prob kova yüzeyine tutturulur. Ortam sıcaklığından etkilenmemesi için kovaya temas etmeyen kısmının bir parça strafor ile ortamdan izole edilmesi faydalı olacaktır. Cihaz üzerinden ayarlanarak istenilen sıcak değeri girilir ve termostatın ısıtıcı ceketi açıp kapatarak şerbeti sabit sıcaklıkta tutması sağlanır. Cihaz şarap, cider vb gibi evde yaptığınız diğer ürünleriniz için de kullanılabilir. Aşağıdaki fotoğraflarda kendi uygulamalarımı görebilirsiniz. Genel olarak sistem performansından memnunum. Ortam sıcaklığının 12-13C civarına düştüğü durumlarda bile şerbeti ideal sıcaklık değerlerinde rahatlıkla muhafaza edebiliyor.

1
Ceket giydiriliyor.
3
Prob tutturuluyor.
2
İstenilen değer giriliyor.

Katkıları için Ethem Barış Öztürk’e teşekkürler 🙂

Bir de buna bakın

Evde Bira Yapımı Eğitimi

Evde Bira Yapımı Eğitimi, hobi yayılmaya, hobici sayısı artmaya devam ettikçe sıkça tekrarlanan bir istek …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com