Fermantasyon Kovasına Dijital Termometre Montajı

Özellikle yaz aylarında evde bira üretimi yapmak isteyenler için en önemli zorluk hazırladığınız şerbet için düşük ve sabit sıcaklık sağlamaktır. Maya çalışabilmek ve şerbetinizdeki fermente edilebilir kaynakları tüketerek alkole dönüştürebilmek için belirli bir sıcaklık aralığında olmak ister. Bu aralık kit ürericimiz Muntons’a göre 18-21C , ticari maya üreticilerine göre 15-25C dir. Ortalamalarını aldığınızda 19.5/20C gibi bir değer çıkar ki, bence en idealidir.
15-25C ayrıca butikbira.com tarafından da önerilir. Muntons un bu kitleri Kanada’dan Avustralya’ya kadar cok genis bir iklim yelpazesinde sattığını düşünürsek, İngiliz dostlarımızın talep ettiği 18-21C aralığı çok dar ve amatör ev biracıları için zorlayıcıdır. 15C ve altında maya uykuya geçer ve/veya aktivitesini yavaşlatır. Daha da soğursa tamamen zarar görebilir bu sebeple 15C nin altına inmeyin. 25C üzerinde ise maya tabiri caizse çoşacak ve aşırı hızlı çalışma sebebi ile ester ve ağır alkol oluşturacaktır. Biranizda meyvemsi ekşi tatlar, beyaz şarap/sirke tadı, ertesi sabah baş ağrısı istemiyorsanız sıcaklığın süreç boyunca 25C yi geçmediğinden emin olun. Benim önerim 2-3 hafta sürecek fermantasyon boyunca 19-20C de kalmak. Yavaş ve sakin geçen bu süreç, mayaya çalışabilmesi için bol bol zaman ve uygun ortam sağlayacak ve sizi lezzetli bir bira ile ödüllendirecektir.

Sıcaklığı istenilen değerde tutmanın ilk şartı ise, doğru ve hızlı ölçüm yapabilmek. Kova üzerinde bulunan sticker termometre değerleri doğru göstermekle beraber, hız konusunda aynı başarıya sahip değil. Bir diğer zorluk ise, kovayı kutu içine koyunca bu termometreyi görmek mümkün olmuyor.

 

Fermantasyon Kovası termometre probu
Fermantasyon Kovası termometre probu

Butik bira dan satın alacağınız ölçüm seti içerisinde bulunan dijital termometre ile veya ikea dan alabileceğiniz bu termometre sayesinde bu sorunu çözebilirsiniz.
Kova kapağına termometrenin ucunu ısıtarak bir delik açıyoruz. Sadece en uç kısmı ile açıp geri çekiyoruz. Böylece gövdenin zor geçebileceği sıkı bir delik oluyor. Termometreyi geçirip, dış taraftan sıcak silikon uygulaması ile sızdırmazlık sağlıyoruz. Artık dijital bir kovamız var 🙂

 

 

Fermantasyon kovası kapak üzerinde dijital termometre.

 

Bir de buna bakın

Bira Makinesi

Bira makinesi tencereden yorulmuş herkes için pratik bir çözüm. Tahıldan bira yapımı sürecinde mayşeleme ve …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com