Naim Süleymanoğlu Anısına

Kışa uygun güzel bir stout yapmak üzere hazırlıklara başlamışken geldi Naim Süleymanoğlu’nun vefat haberi. Tüm zamanların en büyük haltercisi dünyaları kaldırmış, dünya O’nu kaldıramamıştı. Çocukluğumun en büyük eğlencesi, gururu, oyunu idi Naim. Oklavalar, süpürge sapları halter olur, evin içinde tonlarca hayali ağırlık inip kalkardı o rekorları kırdıkça. Barı kavrayıp pozisyon alırken, üfleyip uçurduğu kakülleri, birazdan yüzlerce kilonun da aynı hafiflikle havada dans edeceğini haber verirdi.

Efsane Şampiyon – Naim Süleymanoğlu

Kariyerine 3 olimpiyat şampiyonluğu, 7 Dünya şampiyonluğu, 6 Avrupa şampiyonluğu sığdıran efsane şampiyon, 46 kez dünya rekoru kırarak adını spor tarihine altın harflerle yazdırdı. İlk dünya şampiyonluğunu 15 yaşında kazanması, Time’ kapak olması, kendi ağırlığının 3 katından daha fazlasını kaldırabilmesi gibi eşine az rastlanır başarıları ile bir Amerikan sporcusu olsaydı, şimdi ismi dünya spor tarihinde Muhammed Ali veya Babe Ruth ile aynı seviyede anılacaktı. Hak ettiği değeri göremedi, hem kendisi hem branşı yozlaşmış kültürün dayattığı popüler sporların kurbanı oldu. Biz onu anlayamadık, unuttuk, o vakur ve sessiz karakteriyle kendi yalnızlığını yarattı, kayboldu.

Naim Süleymanoğlu - Huzur içinde yat şampiyon!
Naim Süleymanoğlu – Huzur içinde yat şampiyon!

Hal böyleyken cep herkülü anısına bir bira yapmaya karar verdim. Onun gibi sert, görüntüsünden beklenmeyecek derecede güçlü, ama kişiliğini yansıtan, yumuşak içimli, sakin  bir bira olmalıydı. En beğendiğim american hop stout reçetesini buna uygun biçimde revize ettim. “Cep” sıfatına atıfta bulunmak için normalde kullanmadığım 33cl. lik küçük şişelere dolduracağım.

Fermente Edilebilirler:
5000gr Pale Ale Malt
200gr carafa 1 malt
250gr caramunih
400gr carahell
200gr arpa (kavrulmuş)
315 gr yulaf ezmesi (kavrulmuş)
Kaynama son 60dk:
10 g – Target
10 g – Chinook
10 g – Simcoe
10 g – Perle
Dry Hop son 4 gün:
30 g – Centennial
20 g – Chinook
15 g – Simcoe
Kademeli Mayşeleme:
55C   10dk
70C   70dk
75C   15dkKaynama:
100C 80dk
Maya: US-5

 

Tüm bilgileri beer manager‘a girdikten sonra, gerisi sadece ara sıra gelip durumu kontrol etmek ve kuru cepleri önlemek için bir iki tur karıştırmaktan ibaret. Yaklaşık OG 1.060 ile kovaya girdi ve 19C de fermentasyona alındı. 12 gün civarı sürmesini tahmin ediyorum. Şişeledikten sonra “kakül” ün yapım aşamaları ile ilgili detayları da yazacağım.

 

 

 

 

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com