Soğutma

Fermantasyon kovamız üzerindeki sticker termometre (fermometer) içerde neler olduğuna dair bize bilgi veriyor. Yeşil olan rakam anlık sıcaklığı gösteriyor. Sağında veya solunda hafif yeşile dönen veya mavileşmeye başlayan rakamlar ise sıcaklığın artma veya azalma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Şerbetimizi kılavuza göre hazırlayıp fermantasyon kovamiza aldığımızda termometre üzerinde hiç bir mavi rakam olmaz. Termometre en fazla 26C gösterebildiğinden, sıcaklık yüksek ve sizin de hemen soğutma çalışmalarına başlamanız gerekiyor. Bir gece önceden hazırladığınız dondurulmuş 500ml pet su şişeleri, buz aküleri ve ilave olarak leğen, ıslak havlu, ıslak t-shirt, vantilatör desteğini devreye sokuyorsunuz.
Kovayı leğene oturtup, termometrenin 1-2cm altında kalacak kadar su dolduruyorsunuz. Termometre, yıkama temizleme esnasında suya dayanıklı ama sürekli su içinde kalmaması lazım. Musluğu leğenin tabanına çarpmaması için boğaz kısmından yan çevirmeyi unutmayın. Buz şişelerini leğene koyun ve eridikçe düzenli olarak değiştirin. Mesela 12 adet şişe dondurup sabah 6 tanesini koyup akşam eriyen 6 yı buzluğa geri koyar, donuk olanları leğene koyarak bir döngü oluşturabilirsiniz. Havlu veya t-shirt ü kovaya sarıp uç kısmını su içinde bırakırsanız kumaş kururken buharlaşan su, kovanın ısı transferi yapmasına yardımcı olacaktır. Genelde bu işlem evlerde hep banyo küveti içinde yapılır. Kovanızın 2-3 hafta için kalacağı yer evin en serin, güneş almayan, sakin ve karanlık yeri olursa daha iyi olur.

Bir de buna bakın

Bira Makinesi

Bira makinesi tencereden yorulmuş herkes için pratik bir çözüm. Tahıldan bira yapımı sürecinde mayşeleme ve …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com