Manyetik Karıştırıcı ile Maya Uyandırma.

 

Evde bira yapanlar aşinadır; bira yapımını araştırırken üzerinde potansiyometre (ayarlı direnç)  bulunan bir kutunun erlenmeyer  içerisindeki mayayı çılgınca karıştırdığına  yabancı hobicilerin videolarında denk gelmiştir. Evet bu bir stir plate. Türkçe karşılığı manyetik karıştırıcı. Aslında bir laboratuvar cihazı, manyetik alan yaratarak çözeltiyi karıştırmaya yarıyor.  Evde bira yapımında ise maya uyandırma amaçlı hızlandırıcı olarak kullanılıyor. Mayaların, şerbete serpilmeden önce uyandırılması/çoğaltılması aşamasında ihtiyaç duyduğu bolca oksijeni  sağlıyor. Yarattığı whirlpool (girdap) sayesinde yüzey ajitasyonu yolu ile çözeltinin oksijence zenginleşmesine yardımcı oluyor. Kullanımı son derece basit, belirli oranda kuru malt özü sulandırılır. Kaynatılıp soğutulduktan sonra üzerine sıvı maya eklenir ve stir plate üzerinde havalandırılır. Maya uyandırma yapmak istiyorsanız, manyetik karıştırıcıların piyasa fiyatı özelliklerine göre 250TL ile 2000TL arasında. Evde bira yapımına gönül vermiş hobiciler için oldukça yüksek fiyatlı olan bu cihazlar, çok daha uygun maliyetli ev yapımı manyetik karıştırıcı yazımız sayesinde ulaşılmaz olmaktan çıkıyor.

EVDE YAPMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet. Hem de oldukça  uygun bir maliyetle. Bunun için  birkaç malzemeye ihtiyacımız var .  Gerekli  parçalara bakalım;

-12 Volt 80 mm Fan

-4 adet Neomidyum disk Mıknatıs (çap : 1cm, kalınlık: 2-3 mm)

-Sıcak silikon Mumu

-Led dimmer ya da fan kontrolcüsü

-12 Volt Adaptör (Akım değeri 0.3-1A değerleri arasında olabilir)

-Adaptöre uygun bir soket

 

-Proje Kutusu (126x136x54mm)

-20 mm Manyetik Balık (Stir Bar)

-Ve biraz da kablo

 

Malzemeleri temin etmek google’da bir tık’a bakıyor. Bu konuda herhangi bir zorluk çekmeyeceğinizi garanti ederim. Yapımı da bir amatörü zorlayacak cinsten değil.  Bir kaç yer delip bir kaç parçayı sıcak silikon ile yapıştırmanız gerekiyor. Proje kutusu ölçüleri (genişlik, yükseklik, derinlik) minimum ölçülerdir. İsterseniz daha büyük bir kutu ile çalışabilirsiniz. Şimdi nasıl bir araya getireceğimizin ayrıntılarına geçelim;

– Proje kutusunun ön yüzüne fan vidaları için 4 delik açıyoruz. Matkap ile uygun uçla delmek çok kolay. Alternatif olarak vida ısıtarak ta delmeniz mümkün.  Delmeden önce kutunun üzerine fanı koyup, yuvaları işaretleyin.

 

-Sıra geldi fana. Mıknatısın bindireceği yükü dengelemek için fan yapraklarını kırmamız gerekiyor. Dikkatlice kırın. Sonrasında neomidyum mıknatısı  fan gövdesine sıcak silikondan yararlanarak yapıştırıyoruz. Manyetik balık ile deneyerek doğru yönde yapıştırdığınıza emin olun. Aksi halde mıknatısın itmesine sebep olur.

 

-Fanı kutunun ön kapağına vida yardımıyla sabitliyoruz.

Post Image

 

-Led dimmer’dan çıkardığımız potansiyometre (ayarlı direnç) için uygun büyüklükte bir delik açmamız gerekiyor. Potansiyometrenin bir somunu var.  Dışarıdan geçirerek sabitleniyor.

 

-Dimmer’dan çıkardığımız devre kartını adaptör (in -+), fan (out+-) bağlantılarını yaptıktan sonra sıcak silikon ile kutunun tabanına yapıştırıp, kutunun yan tarafına adaptör soketi için bir delik açıyoruz.

-Tüm bağlantılar bitti. Kutuyu dikkatlice kapatıp vidalıyoruz.

-Görev tamamlandı.

Erlenmeyer’e su doldurup manyetik balığı içine atıyoruz, tamamladığımız manyetik karıştırıcımız üzerine koyuyor ve cihaza enerji veriyoruz. İşte beklenen sonuç, çözeltimiz oluşan girdap sayesinde karışmaya başlıyor.

Proje başarı ile tamamlandı. Herkese şimdiden kolay gelsin 🙂

 

 

 

 

 

Bir de buna bakın

Evde Bira Yapımı Eğitimi

Evde Bira Yapımı Eğitimi, hobi yayılmaya, hobici sayısı artmaya devam ettikçe sıkça tekrarlanan bir istek …

4 yorumlar

  1. Hasan Oral

    Anlatım için çok teşekkürler. Bir tek şey dikkatimi çekti, mıknatıs sıcaklıkla gücünü kaybeder. Sıcak silikon yerine çift komponentli bir yapıştırıcı (404 mesela) daha uygun olur bence.

  2. @Hasan Oral

    Haklısınız, ancak bu üzün süreli temaslar için geçerli. Bir kaç saniye 100 derece üstü sıcaklığa maruz kaldığı için kayıp dikkate değer olmuyor.

  3. ulaş buldanlıoğlu

    Aynı düzeneği harddisk mıknatısı kullanarak ben de yaptım. Fakat şöyle bir deneyimim oldu. Manyetik balığı 4.5 cm olarak kullandığımda stabil bir dönme sağlayamazken, 2 cm’lik balık kullandığımda herhangi bir sorun yaşamadım. Bu nedenle mıknatısın uzunluğuna (ya da 2 mıknatıs kullanılıyorsa bunların birbirinden uzaklığı) bağlı olarak manyetik balık tercih edilmeli.

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com