Yapışkan Şerit Termometre Nasıl Okunur?

Evde bira yapımı esnasında en önemli yardımcımız olan fermantasyon kovamızın üzerinde bulunan yapışkan şerit termometre, likit kristal içeren, mylar filmden yapılmış bir termometredir. Suya dayanıklıdır ama su geçirmez değildir. Yıkama esnasında zarar görmez ancak tamamen su içine batırılıp bırakılmamalıdır. Lamine film katmanları arasına su girerse zarar görecek ve çalışmayacaktır. Bir kere yapıştırıldıktan sonra, çıkarılamaz. Çıkarıldığı takdirde zarar görecektir. Böyle bir durumda kullanılmamalı, yenisi yapıştırılmalıdır.

Yeşil olan rakam mevcut sıcaklığı gösterir. Sağında veya solunda yeşil/kahverengi/mavi rakam varsa, o yönde artma veya azalma eğilimindedir. En fazla 26C gösterir. Hiç bir rakam yeşil değilse, sıcaklık 26C den yüksek demektir.
Fermantasyon süresince sıcaklık bizim için en önemli parametre olduğundan, gözünüz termometrede olsun. 18C 21C arasında tutmaya azami özen gösterin. Fermantasyon süresi boyunca kova içerisinde oluşan aktivite bir miktar ısı ürettiğinden, kova içerisindeki şerbetinizin sıcaklığı her zaman ortam sıcaklığından 3C ila 5C daha yüksek olacaktır. Örnek vermek gerekirse, kovanızın bulunduğu odada ortam sıcaklığı 21C ise, bunun ideal sıcaklık olduğunu ve soğutmaya gerek olmadığını düşünmeyin. Böyle bir ortamda kova içerisindeki şerbet sıcaklığı 25C ye kadar yükselebilecektir. Kovanızın bulunduğu ortamın ısısını ve kova üzerindeki termometreyi takip ederek, gerektiğinde soğutmak ve mümkün olduğunca bu sıcaklığı sabit tutmak üzere tedbir alın.

5
Sıcaklık 22C ve düşüyor.
6
Sıcaklık 20C. Düşme eğiliminde.

Bir de buna bakın

Evde Bira Yapımı Eğitimi

Evde Bira Yapımı Eğitimi, hobi yayılmaya, hobici sayısı artmaya devam ettikçe sıkça tekrarlanan bir istek …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com