Elma Birası veya Apple Cider

İlk defa yaptığım elma birası hakkında yazdığım yazının gördüğü ilgi ve gelen sorular üzerine, hem üretimi hem yazıyı yenilemenin zamanı geldi sanırım.
Bu defa taze sıkılmış elma suyu yerine, daha pratik ve ekonomik olan ama daha az lezzetli hazır elma suyu kullanacağım. Hemen paniğe kapılmayın, lezzeti arttırmak ve aromaları zenginleştirmek için gerekenler de bu yazımda mevcut 🙂
Elmadan yapılan bu alkollü içecek hakkında, bira mı yoksa şarap mı olduğuna dair tartışmalar eskilerden beri süre gelse de, ben bira mayası kullanarak yaptığım, bira şişelerine doldurduğum ve bir ev biracısı olduğum için, elma birası olduğunu kabul edenler grubundanım.
Gelelim yeni elma birası tarifimize. Yukarıda bahsettiğim gibi, bu sefer hazır elma suyu kullanıyoruz. Dimes, Cappy, Pınar gibi pahalı elma sularından lezzet olarak farkı olmayan ama daha ekonomik olan %100 elma suyu Dooy ve Jucy tercih ettim. Her ikisi de 1.75 TL. Dooy BİM, Jucy ise A101 de satılıyor. Jucy Tamek tarafından üretiliyor. Toplam 14 litre olarak satın aldığımız elma sularımızı eve getiriyoruz ve üretim aşamasına geçiyoruz.
Üretime başlamadan önce, hatırlatmama gerek yok ama, bira yapımından çok iyi bildiğimiz ve artık standart olarak uyguladığımız temizlik ve arındırma işlemlerini tekrarlıyoruz. Elma biramızla temas edecek her şeyi PBW ile yıkıyor ve Star San ile arındırıyoruz.

elmabirasi
1) Kaynayan zencefil, tarçın, karanfil ve şeker     2)Elma suyu yoğunluk 1.050 3) Şerbet eklendikten sonra yoğunluk 1.060

Elma suları pastorize edildiğinden, kaynatmaya gerek yok. Yazının başında lezzet dopingi yapacağımızdan bahsetmiştim. Çubuk tarçın, karanfil taneleri, taze zencefil ve 3 su bardağı toz şekeri, yaklaşık 2 litre su ile kapaklı bir tencerede kaynatıyoruz. Bu sayede doğrudan fermentere atarak oluşturacağımız kontaminasyon riskini de bertaraf etmiş oluyoruz. Kaynadıktan sonra 4-5dk daha kısık ateşte bekletiyor ve kapağını hiç açmadan soğumaya alıyoruz. Elma suyunun ilk yoğunluğu 1.050 çıkıyor, şekerle kaynattığımız bitki/baharat çayımızı eklendikten sonra ilk yoğunluk 1.060 seviyesine yükseliyor. Mezürdeki numune gelecek vaad ediyor 🙂 Tarçın ve karanfil ilk yudumda elmaya çok yakıştığını hemen belli ediyor. Zencefilin geniz yakan limon kokulu tadı ise arkalarından takip ediyor. Bu tadım keyfimi iyice yerin egetiriyor ve şevkle çalışmaya devam ediyorum. Yıkayıp arındırdığımız 19lt damacanaya, elma sularımızı ve kaynatıp soğuttuğumuz bitki/baharat çayını süzgeç ile süzerek, huni vasıtası ile dolduruyoruz. Şerbetimizin sıcaklığı 17-18C civarında. İyice çalkalayarak karışmasını ve havalanmasını sağladıktan sonra, 1 paket Fermentis US05 bira mayası ekliyor ve başlığı damacanaya sıkıca geçiriyoruz. Star San lı su ile doldurulmuş hava kilidini de taktıktan sonra, 4-5 gün kadar sürecek fermantasyon için beklemeye alıyoruz.

applecider
1) Damacana arındırma 2) Maya ekleme ve kapatma 3) Mayanın rehidre olması 4) Krausen oluşumu

8 saat olmadan krausen oluşumu başlıyor. Bu her şey yolunda demek. Numuneyi tadarken aldığım lezzetin ne kadarı fermantasyon sonunda elma biramda kalacak şimdiden kestiremiyorum. Ama uzun süren fermantasyon sonucu hem aroma ve kokular CO2 ile beraber uçup gittiği için, hem de sevgili mayalarımız tüm şekeri sindirip görevlerini fazlasıyla yerine getirerek sek (dry) bir ürün geride bıraktıkları için, fermantasyonu kısa keseceğim. 4 gün sonra alacağım numunenin tat ve yoğunluk durumuna göre karar vermeyi düşünüyorum.

elma_birasi
elma birası

4 gün sonra gelen edit:

  • Son yoğunluk 1.040 çıktı. Bu durumda %4 alkol içeren bir içeceğim oldu. Son yoğunluğun 1.010 seviyesine düşmesine izin verseydim %8 lere varan sert bir içecek olacaktı. Alkol oranından memnunum 🙂
  • 1.040 değerinden de anlaşılabileceği gibi şekerin büyük kısmı halen şerbetin içinde. İlk yaptığım ve fermenterde çok uzun bekleyen cider gibi kuru, dümdüz, sek, tatsız ve ekşi değil. Tatlı, çay yaparak eklediğim zencefil, tarçın ve karanfilin aroması ve kokuları gayet net alınabiliyor. Tatlılıktan kastım, iç bayan aşırı şekerli anlamında değil, votka veya cin ile yapılan meyveli kokteylleri andırıyor.
  • Tamamen gazsız, şarap gibi bir içecek değil, şu aşamada bile hafif gazı kaçmış soda kadar gazlı. Şişelerken bira da olduğu gibi şişeleme şekeri kullanarak gazlı bir içecek elde edebilirsiniz.
  • Şişeleme yaptığım esnada fermantasyon halen devam ettiğinden bu şekilde bırakırsanız, ister cam olsun ister pet, şişelerin patlama ihtimali çok yüksek. Siz yaparken ya fermantasyonun bitmesini bekleyin veya erken şişelemek isterseniz müdahele ederek durdurun.
  • Skol şişelerine doldurdum ve pet olmaları sebebi ile bir deney daha yapma imkanı doğdu. Bir kısmını direk buzdolabına aldım, +2C civarında olduğundan mayalar uykuya geçecek ve fermantasyon sonlanacak. Co2 üretimi olmayacağından şişelerin patlama ihtimali yok.
  • Bir kısmını ise balkona aldım. Nispeten soğuk olsa da, fermantasyonu devam ettirebilir değerler arasında sayılır. Bu sebeple gün aşırı kapakları hafif gevşetip “pıslatarak” biriken gazı boşaltacağım. Bir kaç hafta içinde, içtikçe tekrar son yoğunluk ölçümü yapıp, şişede devam eden fermantasyonun alkol oranı ve aromalar üzerinde etkisini görmüş olacağım. Kayda değer bir değişim olursa, yazımı günceller sizlerle paylaşırım.

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com