Bira Maltı
Malt Unu - Kullanılmış bira Maltı

Bira Maltından Un Yapımı

Bira Maltı
Malt Unu – Kullanılmış bira Maltı

Evde tane tahıl kullanarak bira üretimi yapıyorsanız, kazan hacminize bağlı olarak, her üretimde 5-7 kg arası kadar yüksek kaliteli, maltanmış tahıl tüketirsiniz. Lezzetli ve kaliteli bira yapmak için kullandığınız, yüksek kaliteli ithal malı bu maltlar, fırıncılık endüstrisinde kullanılan tahıllara oranla çok daha yüksek besin değerine sahip. Ev biracılığında yaygın olarak kullanılan malt özütleri dahi, 2 sıralı yüksek kaliteli arpalardan üretilmekte ve fırıncılık pastacılık sektörlerinde kullanılan katkılı kalitesiz malt özütlerine göre çok daha yüksek besin değeri içeriyor. Ayrıca artan döviz kuru sebebi ile fiyatları giderek yükselen biracılık ham maddelerinin küçümsenmeyecek bir ekonomik değere sahip olduğunu da unutmamak lazım. Ana ham maddemiz olan maltlanmış tahıllar bu kadar kıymetli olunca, her üretim üretim sonrası kilolarca maltı çöpe atmak, oldukça acımasız bir israf olarak karşımıza çıkıyor. Peki kullanılmış maltlarımız (spent grain) ile ne yapabiliriz, nasıl yeniden değerlendirebiliriz? Bir çok farklı kullanım alanı içinden, bu yazımızda sizinle bira maltından un yapımı hakkında bilgiler paylaşacağız.

Bira maltından un yapımı
Malt unu yapmak için kurutulmuş tahıl karışımı.

Malt Unu Nasıl Yapılır?

İnsan sağlığı açısından önemli makro ve mikro elementler içeren maltlanmış arpanın yüksek besin değeri ve faydalarını burada paylaşmıştık. Böylesine değerli bir besin kaynağını çöpe atmak yerine, yeniden kazanarak kullanmanın en pratik yollarından biri, evde bira maltından un yapımı.
Bira yapmak için değirmenden geçirip, mayşeleyerek kullandığımız maltları, bira yapımımızı tamamladıktan sonra, güneşe sererek kurutuyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktası iyice süzmek. Yağmurlama aşamasında acı tanenlerin şerbetimize geçmemesi için tahılımızı sıkmaz, baskı uygulamayız. Ancak artık bira yapımı aşamalarını tamamladığımız ve maltımız görevini yerine getirdiği için, iyice sıkmak ve mümkün olduğunca fazla sudan kurtulmakta sakınca yok. Ne kadar az nemli olursa, o kadar çabuk kuruyacaktır. Islak olarak sererseniz, çabuk kurumayacak, ekşi bir koku yayacak ve küflenecektir.

Bira Maltından Un Yapımı

Profilo KM 1500
Bira maltından un yapımı

Mevsime ve evinizin güneş alma durumuna göre, 1-3 gün içinde tamamen kuruyor. Geniş bir örtü üzerinde mümkün olduğunca ince bir katman halinde sererseniz, daha hızlı kurur. Ara sıra kontrol ederek karıştırmayı, alt üst etmeyi unutmayın. İyice kuruduktan sonra değirmeninizi en ince ayara alarak kururtulmuş maltlarınızı öğüterek un haline getirebilirsiniz.
Kışın ise fırında kurutabilirsiniz. 60C civarında düşük bir sıcaklığa ayarlanmış fırında tepsilere ince bir katman olarak serip fanlı bir program seçerseniz, hava akımı sayesinde tüm tepsiler eşit biçimde kuruyacaktır. Ara sıra tepsilerdeki tahılı karıştırmayı unutmayın. Buharın fırından tahliye olması ve tahılların daha çabuk kuruması için fırın kapağını 2cm kadar aralık bırakmayı unutmayın. Ancak bu metodun fazladan enerji tüketimine sebep olacağını da hatırlatalım. Ev biracısı doğa dostudur 🙂 Evet arık birbirinden sağlıklı ve çok lezzetli ekmekler, simitler, poğaçalar, krepler, pan cake çeşitleri yapabileceğiniz bir una sahipsiniz. Bir sonraki yazımızda afiyetle yiyeceğiniz pratik örnek tarifler paylaşacağız.

 

 

Görüşmek üzere 🙂

 

 

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com