eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi patates kızartmasına mahkum etmeyeceğiz. Kavruk maltlar ve derin kahve aromalarının yanına yakışacak bir bitter çikolatalı atıştırmalık tarifi ile karşınızdayız.

“Bira özgürlük ve bağımsızlıktır. Halkın içeceği, işçinin alın teridir. Elitist tavırlar, anlamsız egolar, yersiz kibirler barındırmamalı, kişisel şov ve tatmin alanına dönüşmemelidir. Ev biracıları ipek fularlı ve gül ağacı pipolu gurmeler, üstadlar, tadımcılar değildir. Para karşılığı yazı yazan çakma fenomenler ise, hiç değildir. Ev biracısı olun ve her daim ev biracısı olarak kalın. Pervane biracılığın size yegane tavsiyesi budur.”

eppekBu güzelim Stout ile ne yesek diye düşünürken, Eppek imdadımıza yetişti. Eppek, içinde rafine hiç bir ürün barındırmayan; atalık (yüzyıllar boyunca Anadolu coğrafyasına adapte olmuş ve evrimini burada sürdüren), buğdaygillerin (buğday, çavdar, arpa) petrol bazlı gübre, ot böcek öldürücü kimyasallar ile kirletilmemiş topraklarda üretilip, taş değirmende öğütülerek un haline getirilmesi ve bu unun emektar ekşi mayalar ve el ile hasat edilen kristal kaya tuzu ve içme suyu ile yoğrulması sonucu elde edilen ekmeklere üreticilerinin verdiği isim.

Eppek’in maharetli ellerinden çıkan leziz mi leziz ekşi mayalı tam çavdar ekmeği atıştırmalığımızın temelini oluşturacak. Bitter çikolatalının buruk tatlılığı ile mayanın ekşiliğini defans olarak kullanıp, kaymak ve tereyağ ile süt şekerini ikinci yarı oyuna sokarak galibiyet kovalayacağız. Buyurun, yapım aşamalarına geçelim.

Stout ile Islatılmış Izgara Tam Çavdar Ekmeği Üzerinde Bitter Çikolata ve Manda Kaymağı Yatağında Tereyağ ve Dut Pekmezi ile Karamelize Edilmiş Fındık Şeysi (!)

İsme bakıp ohannes demeyin, Eppek hariç her şey BİM ve A101 den alındı. Ucuz ve basit. Ama lezzetli ve hepsinden önemlisi Stout’a çok yakıştı.

Eppek Ekşi Mayalı Tam Çavdar ekmeğimizi dilimliyor ve stout ile ıslatıyoruz. Ekmeği hamur haline getirmeden, her bir dilime 3-4 fırça darbesi kadar ıslatarak, kavruk malt ve kahve aromalarını eppeğe transfer etmeye çalışıyoruz. Kızdırılmış döküm tavada kızartarak karamelize ediyor ve hem taşıyıcılığını arttırıyor hem de aromalarını güçlendiriyoruz.
Ayrı bir tavada tereyağı kızdırıyoruz ve fındıkları ekliyoruz. 1-2 dakika fındıkları kavurduktan sonra 1 çorba kaşığı dut pekmezi ekleyerek fındıklarımızı 4-5 dakika kadar kavurmaya devam ediyoruz. Bu arada içi sıcak su dolu bir kap içerisinde bitter çikolatayı bain marie usulü eritiyoruz.

Kızaran ekmekleri eşit parçalara bölüyor ve üzerine eritilmiş bitter çikolatalarımızı sürüyoruz. Kaymağımızdan eşit parçalar keserek çikolata sürülmüş ekmekler üzerine yerleştiriyoruz. Son olarak kavrulmuş fındıklar ile süslediğimiz tam çavdar ekmeklerimiz hazır. Bir bardak stout eşliğinde afiyetle yiyebilirsiniz. Eğer çikolatayı çok seviyorsanız tamamını eritilmiş çikolata ile kaplayarak derin dondurucuda dondurabilirsiniz.

Bir de buna bakın

Evde Malt Yapımı

Dört bölümden oluşacak evde malt yapımı yazı dizimizin ilk bölümünde, genel bilgiler ve ön hazırlık …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com