Evde Lager Bira Yapım Aşamaları

Sıra geldi evde lager stili biramızı yapmaya. Her zaman olduğu gibi, maltlarımızı kırarak başlıyoruz. Verimi en çok etkileyen unsur kırım kalitesi olduğundan, ne çok kalın/kırılmamış kalmamasına, ne de un/toz gibi çok ince olmamasına dikkat ediyoruz. Kullandığınız değirmenin tipine göre bu ayarı zamanla tutturmanız gerekecek. Hoş, ev biracılığında verimin hayati bir önemi var mı, bu da ayrı bir yazının konusu olsun.

Evde Lager Bira Yapımı

Tahıl Listesi: 3.5Kg pilsner / 1Kg Vienna / 1Kg Munich Light / 0.3Kg Melanoidin

Evde Lager Bira Yapımı
Lager Stili Bira Yapımı


Biz maltları kırarken, kazanı kontrol eden yazılımımız “müdür” 25Lt başlangıç suyumuzu 65C ye getiriyor ve sesli uyarı veriyor. Yaklaşık 6kg kırılmış maltımızı sepete doldurup, mayşelemeyi başlatıyoruz. Mash tune kullanıldığında yapılan Strike suyu sıcaklığı hesaplamaya gerek yok, çünkü 0.1C düşüşte bile rezistanslar devreye girip hedef sıcaklıkta sabit kalmasını sağlıyor. Yani maltların suyu soğutma riski yok.

25 Lt 65C başlangıç suyu / 6Lt yağmurlama suyu / 30dk 65 C / 40dk 66C / 15dk 75C (mash out) /Kaynatma 75dk

Müdür tüm aşamaları otomatik olarak sırası ile uyguluyor. Şerbetçi otu ekleme zamanları geldiğinde sesli uyarı veriyor ve önceden tartarak hazırladığımız şerbetçi otlarını ekliyoruz.

10gr Magnum 60dk / 15gr Hallertau 30dk / 15gr Hallertau 5dk


Kaynamanın sonuna doğru, son şerbetçi otu ile birlikte 10ml Biersol ekliyoruz. Daha güçlü bir çökelme ile berraklığa faydası olacak bu ürünü ilk defa kullandığımızdan, performansı hakkında ileride yorum yaparız.
Kaynama bittiğinde hızlıca soğutmaya geçiyoruz. Bu işlem her zamankinden daha zahmetli olacak, zira ale’lerimizi 20C ler civarı soğutmak yeterliyken, lager için 15C altına inmemiz gerekecek. Daldırma soğutucumuz çalışmaya başlıyor, soğuk bi rkış günü olduğundan şebeke suyu da soğuk, bu sebeple soğutma da bir sıkıntı çıkmıyor. 30dk dan kısa sürede, 14C ye iniyor şıramız.

30dk önce arındırılmış bir kapta 30C su ile rehidre ettiğimiz S189 lager mayamızı ekliyor ve kapağı kapatarak, kendisini dolaba alıyoruz. 9-10C de Aheste aheste çalışacak mayaların uzun yolculuğu başladı. Ertesi sabah, henüz 12 saat olmasına rağmen fermentasyonun başlamış olduğunu görmek gayet sevindirici 🙂

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com