evde pilsner bira yapımı
evde pilsner bira yapımı

Evde Pilsner Stili Bira Yapımı

Pilsner, açık rengi, baskın olmayan malt ve şerbetçi otu karakteristiği, nispeten hafif gövdesi ve parıldayan köpüğü ile, dengeli, geniş kitlelere hitap eden, sevilerek tüketilen bir bira stili. Doygun olmayan gövdesi ve düşük alkol seviyesi(max. %5) ile herkesin keyifle tüketebildiği  ile tüm dünyada favori olan, uluslararası veya yerel bir çok ünlü marka yaratmış, efsanevi bir alt tür.

Tüketimi bu kadar zevkli olan klasik bir ürünün üretimi de çok basitmiş gibi bir yanılgıya kapılmamak lazım. Basit, her zaman daha zordur. 800gr şerbetçi otu, bol çeşitli kavruk ve fırınlanmış maltlar ile yapılan biraların yoğun aroma profili, hatalarınızı maskeleyebilir. Ama tabiri caizse dümdüz ve şeffaf bir bira olan bu stil, gerekli özeni göstermezseniz sizi hemen ele verecektir.

Bugün geleneksel bir Bohemian Pilsner kaynatacağız. Aheste yaklaşık 1 aydır dolapta 8-10C de fermente olmaya devam ettiğinden dolap dolu, lagering yapamıyoruz. Bu sebeple yeni pilsnerimiz Rüzgar’ı US-05ale mayası ile 20C de fermente edeceğiz.

evde pilsner bira yapımı

 

Evde Pilsner Stili Bira Nasıl yapılır?

4Kg Pilsner / 200gr Carapils / 200gr Melanoidin
25gr Magnum / 25gr Magnum / 10 gr Saaz – 15dk / 30dk / 90dk
23Lt Başlangıç Suyu / 5 Litre yağmurlama Suyu
Fermentis Safale US 05 bira mayası

Kademeli mayşeleme için aşağıdaki adımları kullanıyoruz:
52C 15dk / 63C 90dk / 72C 15dk / 100C 90dk kaynama

Adımların tamamlanmasından sonra, hızlıca 20C ye soğutuyoruz. Mevsim itibarı ile şebekeden gelen su soğuk olduğundan, hızlıca ve sorunsuz soğuyor. Keşke yazın da böyle olsa 🙂 Yukarıda belirttiğimiz gibi, aslında lager mayası ile düşük sıcaklık ve uzun süre ile fermente edilmesi gereken biramızı, soğutucumuz bir önceki lagerimiz olan aheste ile dolu olduğundan, ale mayası ile fermente ediyoruz. Mayamızı ekledikten sonra, buz aküleri le desteklenmiş strafor kutu içerisine alıyor ve 19-20C de yaklaşık 10-12 gün sürecek fermantasyona başlıyoruz.

Son edit: Hafif gövde, orta-üst karbonizasyon, taze, canlı, açık renk, berrak bir yaz birası olarak beğenilen ve yeniden istenen bir bira oldu 🙂 Düşük alkol seviyesi, tercihen baskın olmayan şerbetçi otu karakteristiği ise, üretim esnasında reçeteye müdahele edilerek kişisel zevkinize daha uygun hale getirilebilir. Evde pilsner stili bira yapımı hiç de zor değil, şimdi deneme sırası sizde.

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com