Fermantasyon Kovası Soğutucusu Yapımı

Fermantasyon kovası için sıcaklık kontrolünün önemi , pratik soğutma metodları ve basit bir soğutucu kutu yapımı yazılarımızın ardından, yeni ve son derece etkin çalışan bir soğutma çözümü ile karşınızdayız. Ev biracılığına gönül vermiş sevgili Umut Boyunsuz’un projesi olan bu kutu sayesinde, siz de fermantasyon sürecinizi ideal değerler arasında geçirebilir ve lezzetli biralar elde edebilirsiniz.
İstenmeyen tatların ve bunlara sebep olan yan bileşiklerin oluşmasında önemli bir etken olan sıcaklığı kontrol etmenin en etkili çözümü bu işin için bir buzdolabı edinmek. Ancak yer problemi ve nispeten yüksek fiyatı sebebi ile çoğumuz için pratik bir çözüm olmaktan uzak. Umut Boyunsuz’un çözümü burada devreye giriyor.

Kovasogutucu
Soğutucu çalışıyor. Kovamız güvende.

Uygun fiyatlı ve pratik bir buzdolabı olarak nitelendirebileceğimiz bu istem, evde kolaylıkla yapabileceğimiz basit bir izolasyonlu kutuyu, buzdolabı gövdesi olarak kullanıyor. Kompresör yerine dondurulmuş pet şişeler kullanan kutumuzun termostat ve fan sistemi ise buzdolaplarımızda kullanılan sistemin aynısı.

Fermantasyonkovasi
Fermantasyon kovası
Kovasogutucu
Bilgisayar fanları monte ediliyor.
Fermantasyonsogutucusu
Kutu göreve hazır.


 

 

 

 

 

 

 

 

Yapı marketlerde bulabileceğiniz izolasyon amaçlı strafor plakalar ile işe başlıyoruz. Yoğunluğu yüksek olan, sarı, mavi veya pembe renkli olanları tercih etmekte fayda var. Kırılınca ufalanan ve havada uçuşan beyaz klasik straforu işlemesi zor olduğundan tercih etmeyin. Maksimum izolasyon için ev yapımı fermantasyon kovası soğutucumuzun duvar kalınlığını 6cm olarak belirliyoruz. 6cm strafor bulamazsanız, Umut’un yaptığı 3cm lik levhaları birbirine silikonlayarak 6cm yekpare bir bir levha elde edebilirsiniz. Daha sonra dayanıklı ve uzun ömürlü olması için kontraplak ile kaplanan kutuya, tekerlek de takarak, sarsmadan ev mayayı rahatsız etmeden kolayca yer değiştirme imkanı elde ediyorsunuz. Kutu için 2 ana bölümden oluşuyor. Fermantasyon kovanızın duracağı büyük bölüm, soğutucu pet şişelerinizin duracağı küçük bölüm. 2 alan arasında bulunan fanlar ise soğuk havanın kutu içerisinde homojen dağılmasını sağlıyor. Bu fanları kutu dışına monte edilmiş STC 1000 dijital termostat kontrol ediyor. Kutunun ölçüleri ve teknik detayları aşağıda görebilirsiniz. Burada önemli olan fermantasyon kovanızı veya fermantasyon amaçlı kullandığınız damacana, varil vb kabınızı ölçerek ona uygun bir hazırlık yapmanız. Soğutucu olarak kullanacağınız pet şişeler için yeterli ilave boşluk bıraktığınızdan da emin olun.

İzmir sıcaklarında gayet güzel bir performans gösteren bu sistem, en sıcak günlerde bile sadece 2 pet şişe ile fermantasyonun  17-19C aralığında devam etmesini sağlıyor. Daha serin günlerde ise tek pet şişe yeterli. Kutuyu biraz daha büyük yaparak 2 kova koyabilir veya ara bölmeleri çıkararak bir kova ve daha küçük bir cam damacana koyabilir, iç hacmi ihtiyacınıza göre arttırabilirsiniz.

Kutunun teknik çizimleri ve detayları buradan görebilirsiniz.

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com