Fermantasyon Sıcaklığı Kontrolü

Ev biracılarının sıcaklık ile imtihanı asla bitmez. Fermantasyon sıcaklığı kontrolü sizin için ızdıraba dönüşebilir. Bira kiti kullanıyorsanız, özütü çözdüğünüz suyun sıcaklığı, tane tahıl ile bira yapıyorsanız mayşeleme suyu sıcaklığı her zaman takip etmeniz ve kontrol altında tutmanız gereken göstergelerin başında gelir. Tüm bira yapım metotlarının ortak paydası olan fermantasyon süreci ise, sıcaklık kontrolünün en kritik olduğu aşamadır. Mükemmel bira veya bir kova turşu suyu elde etme arasındaki en önemli fark , sevgili bira mayalarımızın ne kadar sıcaklığa ne kadar süre ile maruz kaldığıdır. Bir kaç aylık heyecanlı bekleyişin ardından, ilk yudumda buruşan suratlar,  “biramda neden elma tadı var?” sorusu ile google’da, forumlarda veya gruplarda derdine derman aramaya başlar.  Yaklaşık 4 yıllık ev biracılığı serüvenimizde her yerde ve her fırsatta bunu vurgulasak bile, gerek sosyal medya gerek eğitim-tadım aktivitelerinde halen en çok aldığımız soru fermantasyon sürecini kontrol edememe sebepli, istenmeyen tat (off-flavours) oluşumlarıdır.

Evde Bira yapımı
Strafor kutu ile fermantasyon sıcaklığı kontrolü

Fermantasyon Sürecine Hakim Olun!

Sizlere sesleniyorum sevgili ev biracıları, öncelikle sürece hakim olun! Kimsede olmayan özel mayalar, çok gizli ödüllü  reçeteler, yurt dışından getirdiğiniz özel katkılar, peri tozu, elf büyüsü, ejderha alevi gibi mucizelerin peşinde koşmayın.
Tek yapmanız gereken, kovanıza sahip çıkmak. Ülkemizde genellikle kit ile bira yapımı yaygın olduğundan, yapmanız gereken en önemli şey, mayalama öncesi şerbetinizi mutlaka 20C ye soğutmak. Soğuk su bulundurmanın faydaları ve daha fazla ipucunu bu yazımızda paylaşmıştık. Çünkü şerbet başlangıç sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, takip eden süreçte soğutmanız o kadar zor olur. Ayrıca sıcak başlangıç mayalar için de sağlıklı olmayacaktır. Sonrasında ise basit bir strafor kutu ve bir kaç şişe buz ile, 10-12 gün kadar sıcaklığın yükselmesini engellemek. Strafor kutu bulamıyorsanız, strafor levhalardan ucuz ve pratik bir şekilde kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer isterseniz, çeşitli soğutma çantaları da bira kiti satan firmalarda mevcut. Evinizin durumuna ve mevsime göre, 12-24 saatte bir buz değişimi yeterli olacaktır. Ekonomik, pratik ama gerçekten etkili bir çözüm. Emin olun, biralarınızın kalitesini ve lezzetini arttırmak için kullandığınız katkıların hepsinden daha fazla sonuç alacaksınız. Hatta, fermantasyon sürecine hakim olamazsanız, kuru-sıvı malt özütleri, pahalı mayalar, kısmi mayşelemeler, soğuk demlemeler gibi yapacağınız tüm geliştirici çabalar da boşa harcanmış para olacak.

Fermantasyon sıcaklığı kontrolü mühimdir!

Tane tahıldan üretim yapıyor ve dünya biralarından farklı stiller üretiyorsanız, zaman ve sıcaklık kontrollü bir soğutucu dolap kaçınılmaz. Fermantasyon sıcaklığı kontorlü konusunda bir üst sevieye geçmeye hazırsanız, bir sonraki yazımızda dijital termostat ile fermantasyon soğutucusuna dönüştürdüğümüz buzdolabımızın detaylarını paylaşacağız.

Afiyetle 🙂

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com