Amerikan Pale Ale Yapımı

Evde bira yapımı serüvenimiz, bir (APA) West Coast Amerikan Pale Ale versiyonu olan Kuzey ile devam ediyor. Bol şerbetçi otu içermesine rağmen, geleneksel pale ale ile india pale ale arasında bir acılık ve aromaya sahip olacak. Reçete ve mayşeleme adımlarını paylaşarak başlayalım.

4kg ana malt / 150gr carapils / 100gr buğday / 50gr melanoidin /

100gr Amarillo / 100gr Simcoe : 30dk 10gr simcoe 10gr amarillo / 15dk 10gr simcoe 10 gr amarillo / 5dk 30gr simcoe 30gr amarillo / son 3 gün dry hop 50gr simcoe 50gr amarillo

1 paket M36 maya

50C 10dk / 62C 40dk / 72C 40dk / 78C 15dk / Kaynama 70dk

Pale Ale
Weyermann Pale Ale Malt

Tane Tahıl ile Amerikan Pale Ale Stili Bira Yapımı

Maltları kırmadan önce, kırım kalitesini ve verimi arttırmak için biraz nemlendiriyoruz. Toplam tahıl ağırlığınız %2 si kadar içme suyu ile spreylerek karıştırıyor ve tüm tanelerin ıslanmasını sağlıyoruz. Bu sayede tanelerin kabuktan ayrılma oranı artacak. Çok fazla ıslatırsak değrmene yapışır, çamur kıvamına gelir, az ıslatırsa kuru kırımdan farkı olmaz. Nemlendirdikten sonra 5dk kadar bekliyoruz. Kırım esnasında toz/un vb uçuşmasını engellemesi de ek bir avantaj.

Bira makinemiz bundan sonrasını tam otomatik olarak yürütecek. Mayşeleme adımlarını  ve şerbetçi otu ekleme sürelerini programa giriyoruz ve başlatıyoruz. Süreç tamamlandığında yaklaşık 20 litre bira 1.060 OG ile fermantasyona hazır. 20C ye soğutup mayamızı ekliyor ve tahminen 10-12 günlüğüne kovaya alıyoruz. 1.010 civarına indiğinde litreye 7-8 gr civarı şeker ile şişeleyerek 20C de 2-3 hafta kadar olgunlaşmaya alacağız.

Bir kaç hafta sonra tadım notlarını paylaşırız 🙂

Geç Edit: Şansımıza test grubu klasik sarı bira 🙂 fanatiklerinden oluşuyordu. Şerbetçi otu aroması bu grup için baskın olarak tespit edildi, ancak stilin doğasına uygunluğu konusunda geçer not aldı. Kızıla çalan rengi, yoğun köpüğü ile görsel açıdan cezbedici bir bira oldu.  Gazlanma gayet yeterli ve kararında. Orta gövde kısa-orta bitiş ile, malt tatlılığından ziyade, yoğun denilebilecek şerbetçi otu aromaları ile Amerkan Pale Ale stiline uygun bir lezzet sundu.

 

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com