Lager. Soğuk ve Yavaş.

Evde Lager Stili Bira Yapımı

Evde lager stili bira yapımı hakkında bilgiler paylaşacağımız yeni yazımıza hoş geldiniz. 🙂 Her zaman yaptığımız ale biralara kıyasla daha soğuk ve oldukça yavaş ilerleyen lager(ing) süreci, bu tip biraları ev şartlarında yapmamızı zorlaştırıyor. Bu tip biralar için 2 temel ihtiyaç var, birincisi sıcaklık kontrollü bir soğutucu, ikincisi ise lager tipi bir maya. Temel bilgi olarak ale mayalarının üst fermantasyon, lager mayaların ise alt fermantasyon mayaları olduğunu da bilmemizde fayda var. Zaten stilin tüm özelliği kendine has lager mayasından geliyor.

Zorluklar burada bitiyor mu?
Elbette hayır, çetrefilli ev biracılığı yolunun belki en dik yokuşu olan lagering, ortalama 3-4 aylık olgunlaştırma süresi ile, 2 haftada 46 şişe üretebilen kit biracıları için tam bir sabır testi. Hemen gözünüz korkmasın, evde lager stili bira yapımı hakkında bilgiler, işinizi oldukça kolaylaştıracak.

20C civarı vızır vızır çalışan ale mayalarına kıyasla, 8-10C gibi soğuk ve zor şartlarda ağır ama kendinden emin adımlarla çalışan lager mayaları, doğal olarak daha uzun zamana ihtiyaç duyuyor. Zaten bu sitile verilen Almanca Lager ismi, stoklamak anlamına geliyor ve elektronik kontrollü soğutucuların olmadığı dönemlerde, Alman Bira Ustalarının aylar boyunca soğuk mahzenleri bu süreci tamamlayabilmek için bira fıçıları ile doldurmalarından geliyor.

 

Evde Lager Stili Bira Yapımı
Mahzende baharı bekleyen lager fıçıları.

Ünlü lager alt türlerinden birisi de Bock, daha önce farklı yazılarda bir kaç kez bu stile değinmiştim. Bir bock versiyonu olan Helles Bock/Mai Bock ise bu sefer yapacağımız lager biramız. Klasik bock türüne göre daha açık renkli olmasına rağmen en az onlar kadar güçlü. İklimin avantajlarından faydalanarak sadece soğuk kış günlerinde hazırlanıp, baharın ilk ışıklarına kadar mahzenlerde bekletilmesi sebebi ile bu ismi almış. Genellikle ilk bahar kutlamaları sırasında içime hazır oluyor ve bu kutlamalarda servis ediliyor. Heidi’nin dedesinin dediği gibi “çimenler yeniden yeşerdiğinde!” 🙂

 

 

Lager. Soğuk ve Yavaş.

Lager üretim süreci ile ilgili bazı temel bilgileri şimdiden paylaşmamın sebebi ise, sıradaki biramızın lezzetli bir bock versiyonu olan Helles Bock olması.
Bir sonraki yazımda detaylı lagering sürecini paylaşacağım bu bira, lager mayası kullanımı, starter hazırlanması, 2. fermantasyon, berraklaştırıcı kullanımı, 8C de fermantasyon, ortalama 3 ay sürecek   2-3C de olgunlaştırma gibi bir çok yeni bilgiyi barındıran bir makale ile karşınızda olacak.

 

 

Lagering’in hakkını sonuna kadar verecek olan  Helles Bock stili biramız “Aheste” ile yeniden birlikte olana kadar, bıyıklarınızdan köpük eksik olmasın 🙂

 

 

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com