Evde Malt Yapımı Bölüm III

Evde malt yapımı maceramızın ilk ve ikinci bölümünden sonra üçüncü bölüm ile yeniden sizlerle birlikteyiz sevgili ev biracıları ve ev maltçıları.
Bir önceki bölümde yıkadığımız arpaları, artık suya basma zamanı geldi. Bu işlemin amacı arpa tanelerinin suya doymasını sağlayarak nem oranını ortalama %45 civarına çıkarabilmek. Farklı malt stilleri ve kurutma/kavurma teknikleri için farklı nem reçeteleri kullanıyoruz ama bu başka bir yazının konusu.

Arpalar da boğulur. Onları boğmadan, suya doyurun.

Amacımız arpalarımızı çimlendirmek ve içlerinde sakladıkları yaşamı yeniden gün ışığına çıkarmak olduğundan, doğayı taklit eden bir strateji geliştiriyoruz. Bahar geldiğinde yağmurlar ile ıslanan tohumlar suya doyar ve yağmur durunca hava soluyarak CO2 üretir. Bir kaç kez tekrarlanan bu döngü klasik bir Nisan ayı hava durumuna ne kadar benziyor değil mi? Böylece yemek yapan ev hanımları gibi akşamdan nohutları fasulyeleri suya basıp bütün gece suda bırakmayı öneren maltlama tekniklerinin ne kadar yanlış olduğunu da doğal yoldan öğrenmiş oldunuz. Islan-soluklan-oksijen tüket-karbondioksit üret-ıslan-soluklan-oksijen tüket-karbondioksit üret döngüsü evde malt yaparken sıkı sıkıya bağlı kalacağımız metot olacak.

Steeping: Suya Basma – Islatma – Yumuşatma

Bu partide Pilsner malt yapacağımız için steeping 12.5C de devam edecek. Şebeke suyu mevsim itibarı ile sıcak geldiğinden, bir gece önceden dolapta soğuttuğumuz 10 litre kadar su ile, arpaların üzerini 5-6 cm geçecek kadar su ile dolduruyoruz. Aslında en ideali 4 saatlik periyotlar ile ilerlemek ancak çalışan insanlar için pek olası değil. Dolayısı ile 8 saatlik periyotlar halinde ıslak ve kuru dinlendirmeler yapacağız. Ancak 8 saatten daha uzun su içinde bırakmamaya özen gösterin, bu tanelerin boğulmasına sebep olabilir. 8 saat su içinde 8 saat su dışında kalacak arpalarda, 48-72 saat civarı ilk “chit” leri (beyaz uç) görmeye başlamayı umuyoruz. Evde malt yapımı maceramız hız kesmeden devam ediyor.

Evde malt yapımı zor değil, bira yapabiliyorsanız malt da yapabilirsiniz.

Özellikle sıcak havalarda en büyük sorun küflenme. Buzdolabı düşük sıcaklık ve kapalı ortam sayesinde bunu engelliyor. Ancak yine de bira yaparken uyguladığımız tüm hijyen kurallarına harfiyen uyuyorum.
Bu yazıyı arpaları yıkarken yazdığımdan süreç eş zamanlı gidecek. 8 saat sonra ilk “air rest” aşamasını ve akabinde kavurmaya kadar giden tüm süreci 9-10 gün boyunca eş zamanlı olarak paylaşacağım.

Arpa taneleri steeping aşaması için 12.5 C su içerisinde 8 saat bekleyecek.

Bu esnada kontrol grubumuzu tartmayı unutmuyoruz. Tartmadan önce bir kağıt havlu ile hafifçe bastırarak kurulamakta fayda var. Islak veya nemli olması sorun değil, ama üzerinde büyük su damlaları olan taneler varsa sonucu şaşırtabilir. 

8 saatlik ıslatma sonrası kontrol grubumuzun ağırlığı artıyor. Arpalar su çekmeye devam ediyor.

Gördüğünüz gibi ilk 8 saatte ağırlık artışı hemen gerçekleşmiş. İşler yolunda, arpalarımız su çekmeye başlamış. Bu su onları yeniden hayata döndürecek ve filizlendirme aşamasında canlı tutacak kaynak olduğundan, çok önemli. 3.27 gramdan 3.60 grama çıkmış 50 tane ağırlığı. Yani .33 gram civarı su emilimi ile hacim artışı sağlanmış. Bu sonuç, yaklaşık nem oranı %12 den %20 ye çıkmış demek oluyor.
Formül şöyle;

mevcut nem oranı = 100-(100-başlangıç nemi)/(son ağırlık / ilk ağırlık)
%12 = 100-(100-12)/(3.60/3.27)=20.06%

Tartma işlemi bitince, tanelerin tamamını yeniden demlik poşetine koymayı ve tekrar arpaların arasına atmayı unutmayın. Onlar olmadan karanlıkta ilerleriz. 

8 saat ıslak 8 saat kuru olarak devam eden döngü. Arpa taneleri 4gr ağırlığa ulaştı.


Bu şekilde ilerleyerek arpaları %45 nem seviyesine ulaştırıyoruz ve bir sonraki aşamaya yani çimlendirme işlemine geçiyoruz. Tahmin ettiğiniz gibi 4. ve son bölüm çimlenme ve kurutma üzerine olacak.


Bir de buna bakın

Lucky Goat Pale Ale Bira Kiti Modifiyesi

Bira Kiti Nasıl Modifiye Edilir?

Stout bira kiti modifiyesi yazımız yoğun ilgi gördü. Ancak daha genele hitap eden bir bira …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com