Evde Malt Yapımı

Dört bölümden oluşacak evde malt yapımı yazı dizimizin ilk bölümünde, genel bilgiler ve ön hazırlık çalışmalarından bahsedeceğiz. Bize en çok sorulan soruları cevaplayarak başlayalım.

Evde Malt  Yapımı Kolay mı?

Evet. En azından bira yapmaktan daha zor değil. Fermantasyon sürecinde sıcak kontrolünün önemini kavramış ve buna göre üretim yapıyorsanız, evde kendi maltınızı da rahatlıkla yapabilirsiniz.

 • Özel Ekipmana İhtiyacım Olacak mı?
  Hayır. İlk etapta sadece bir kova ve süzgeç yeterli olacak. Evde malt yapımı hoşunuza giderse ve devam etmek isterseniz, çeşitli ekipmanlar ile süreci daha pratik ve kontrollü bir hale getirebilirsiniz.
 • Evde Sadece Arpa Maltı mı Yapılabilir?
  Hayır. Tüm tahıllar maltlama işlemine tabi tutulabilir. Arpa, buğday, çavdar, yulaf, mısır, mercimek, nohut… Ev biracılığında olduğu gibi ev maltçılığı da özgürlüğe açılan yeni bir deneysel kapıdır.
 • Her Arpadan Malt Olur mu?
  Teorik olarak evet. Her arpa ıslatılabilir, filizlendirilebilir ve kurutularak malt haline dönüştürebilir. Ancak her arpa farklı performansa ve amaca sahiptir. Sıkmalık portakal ve sofralık portakal arasındaki farkı düşünün. Bazı arpa cinsleri beta glukan ve protein değerleri olarak bira maltına dönüştürülmeye daha uygundur. Bu tip arpalar ile çalışmak verimi artırır. Ancak ülkemizde yemlik arpa çok daha yaygındır ve maltlık kaliteli arpa bulmak zordur.

Maltlık Arpa Çeşitleri

 • Hangi Arpalar Bira Maltı Yapımına Uygundur?
  Ülkemizde maltlık arpa ekimi genellikle sözleşmeli tarım metodu ile yapılmakta ve ekilen maltlık arpanın tamamı yerli bira üreticileri tarafından alınmaktadır. Bu sebeple piyasada, zahirecilerde, yemcilerde maltlık arpaya denk gelmek oldukça zordur. Maltlık arpanın 2 sıralı olması, %10 civarı protein değerine sahip olması, dane çağının 2.5 mm den az olmaması gerekir. Ülkemizde en bilinen yüksek kaliteli matlık arpa çeşitleri Aydan Hanım ve Bolayır tohumlarıdır.
2 sıralı ve 6 sıralı arpa

Aydan Hanım: İki sıralı maltlık arpa. 2 sıralı, kılçıklı, düzgün ve uzun başaklı, ince kavuzlu beyaz iri daneli, geniş-uzun yapraklı, 95-115 cm boyundadır. Tarımsal Üzellikleri: Kışlık gelişme tabiatında, yatmaya dayanıklı, kardeşlenmesi yüksek, suya ve azota tepkisi iyi, eş zamanlı oluma sahip, orta-geççi, başak kırılıcılığı yok ve kolay harmanlanabilir özelliktedir.

Bolayır: Başakları 2 sıralı olup uzun ve eğik bir görünümdedir. Bitki boyu orta olup 90-95 cm’dir. Tanesi iri, açık sarı renkte ve nisbeten homojen yapıdadır. Maltlık kalitesi iyi olan bir çeşittir. Başaktaki dane irilikleri nisbeten homojen bir yapıdadır. Bindane ağırlığı 36-38 gr, hektolitre ağırlığı 66-68 kg’dır. Protein oranı %10-11, elek altı (2,2) % 6-8, elek üstü (2,5-2,8) %62-72 dir.

 • Maltlık Arpa Nasıl Bulabilirim?
  Tohumcular, yemciler, zahireciler, çiftçiler… her yerde aramak zorundasınız. Çoğu satıcı sattığı arpanın ne olduğunu dahi bilmezken, bazı çiftçiler ise ektikleri üründen habersizler. İmkansız değil ama arayarak bulunabilir.

Yemlik Arpa vs. Maltlık Arpa

 • Maltlık Arpa Bulamazsam Ne Yapacağım?
  Bulabildiğiniz en kaliteli, temiz, kırık-yanık taneleri olmayan, iri taneli, 2 sıralı arpayı alarak denemelere başlayabilirsiniz. Gıda ürünü olan organik arpa aslında dah agüvenilir ve temiz bir ürün ama bu yazı yazılırken kilogram fiyatı 12 TL idi. Dolayısı ile evler maltçıları için uygun bir seçenek değil. Gittigidiyor ve N11 üzerinde tahıl satan yerlere mesaj yazarak bilgi almaya çalışabilirsiniz.
 • Maltlık Arpa Bulamazsam Biram Kötü mü Olur?
  Hayır. Ev şartlarında bira yaparken zaten bir çok değişkeni yeterince kontrol edemediğinizden, belirli kayıplar yaşanır. İlk verilen cevap ev maltında verimin daha düşük olduğudur. Ancak ev biracılarının çok büyük kısmı en pahalı ithal maltlarla dahi %60-65 verimlerde çalışır. Daha da büyük bir kısmı ise verim dahi hesaplamaz 🙂 İşin deneysel boyutu, hobicilik zevki ve araştırma-öğrenme-başarma isteği hepsinden daha değerli ve haz vericidir. %75 ile %80 verim arasında 500gr daha fazla malt vardır, evde kilosu 1 ila 3 TL arasında bir maliyet ile üretilen ev maltı ile ithal maltın 11 TL civarı maliyetini karşılaştırdığınız da en azından bir kez denemeye değer.
 • Ev Yapımı Malt İle Neler Yapabilirim?
  Pilsner veya Pale Ale gibi baz maltları kolaylıkla yapılabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu ana maltları farklı sıcaklık dereceleri ve sürelerde kavuraral spesiyal maltları da elde edebilirsiniz. Ayrıca ev yapımı maltlarınızı öğüterek malt unu haline getirebilir ve lezzetli ekmekler de yapabilirsiniz. Evde malt yapımı size yepyeni bir dünyanın kapılarını açacak.

Bir de buna bakın

Lucky Goat Pale Ale Bira Kiti Modifiyesi

Bira Kiti Nasıl Modifiye Edilir?

Stout bira kiti modifiyesi yazımız yoğun ilgi gördü. Ancak daha genele hitap eden bir bira …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com