Evde Nasıl Malt Yapılır?

Girişi burada yaptığımız evde nasıl malt yapılır konusuna devam ediyoruz. Önce hızla yükselen malt fiyatları, akabinde piyasada malt bulunamaması sebebi ile tane tahılcılar için evde malt yapımı kaçınılmaz bir zorunluluk haline geldi. Malt kalitesi doğrudan nihai ürünü etkilediği için, ev şartlarında yapılabilecek en ideal yolu bulmaya çalışırken edindiğim tecrübeleri paylaşmak istedim.

Arpa:
Maltlık yüksek kaliteli arpa bulabilmenin zorluğu herkes tarafından biliniyor. Benim de aramalarım devam etse de henüz ulaşamadım. Bulabildiğim en düzgün arpa ile denemelere başladım. Buradan aldığım arpa şimdilik yeterli geldi. 2 sıralı bir arpa, bunu çuvaldan çıkan 2 sıralı başaklardan anladım, ancak satıcının ürün hakkında bilgisi yok, ülkemiz şartlarında yemlik arpa olma ihtimali çok yüksek. Ancak tane çapı ölçümleri gayet başarılı.

Yıkama:
Doğal olarak toz toprak sap çöp vs içeriyor. Bol suyla iyice yıkayarak temizlemeye başlıyorum. Emekliye ayırdığınız eski bir kovanızı kullanabilirsiniz. Bu parti de 10 Kg arpa kullanacağım, arpaları tartarak kovaya dolduruyorum.

2 sıralı ilaçsız doğal arpa taneleri evde malt yapımı için hazırlanıyor. 

Evde nasıl malt yapılır? Arpa Nasıl Yıkanır?

Yıkama faslı başlıyor, ilk su kapkara çıkıyor. 6-8 su sonrası arzu edilen berraklığa ulaşıyor arpalar. Bu arada çer çöp vs danelerden hafif olan her şey su üzerine çıkıp akıntı ile kovadan dökülüyor. İsterseniz süzgeç ile yüzeyden de toplayabilirsiniz. Ancak taş, farklı tohumlar vb ağır olanlar dibe çöktüğünden daha sonra elle ayıklamak gerekecek. Aslında 2.5mm analiz eleği ile başlamadan önce elemek hem boyut standardizasyonu hem de temizlik açısından daha faydalı olacaktır.

evde nasıl malt yapılır

Nem Kontrol:
Evde nasıl malt yapılır yazı dizimize, yıkama sonrası kendimize 50 bireylik bir kontrol grubu seçerek devam ediyoruz. Hedef nem oranına ulaşıp “steeping” aşamasına son vermemiz gerektiğini bu arkadaşları takip ederek karar vereceğiz. Profesyonel nem ölçüm cihazları kesin sonuç veriyor ancak çok pahalı, Çin malı ucuz versiyonlar var ancak onların ölçümüne de güvenilmez. Dolayısı ile ev şartlarında ağırlık ile nem tayini en ideal yol. 50 adet arpa tanesi seçiyoruz ve bunları tartıyoruz.

Tartım sonucunu %12 nem oranı olarak kabul ediyoruz zira arpanın bozulmadan saklanabilmesi için gereken oran bu, daha nemli ise stoklandığı yerde küflenip bozuluyor. Bulduğunuz arpa küflü, nemli, rengi grileşmiş, yeşile dönmüş, pamukcuklu vs değilse nem oranı bu seviyelerde demektir. Bu 50 bireylik grubu tartıyor ve metal çay topu veya demlik poşeti içine koyuyoruz. Kesinlikle kaybetmiyoruz. Açılıp dökülmesi veya içine başka taneler karışması hesaplarımızı etkileyeceğinden dikkat ediyoruz. Ben demlik poşetine koyup paket lastiği ile sarıyorum. Çünkü tüm ölçümlerimizi bunlar üzerinden yapacağız. Hedefimiz %45 nem oranına geldiklerinde “steeping” i durdurup, bir sonraki aşamaya geçmek.

evde nasıl malt yapılır

2. bölüm burada bitiyor. Bir sonraki bölümde adım adım evde malt yapımına devam edeceğiz. 3. bölümde görüşmek üzere, esen kalın 🙂

Bir de buna bakın

Lucky Goat Pale Ale Bira Kiti Modifiyesi

Bira Kiti Nasıl Modifiye Edilir?

Stout bira kiti modifiyesi yazımız yoğun ilgi gördü. Ancak daha genele hitap eden bir bira …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com