Geleneksel Alman Çavdar Birası

Alman biracılık tarihinde, buğdaydan çavdara kadar çok çeşitli tahıllardan bira stilleri geliştirilmiş. Dönem dönem sahneye çıkan bu biralardan bazıları geniş kabul görmüş, bazıları ise tarihin tozlu sayfalarında kalmış ve unutulmaya yüz tutmuştur. Çavdar diğer birçok tahıla göre, kendine has karakteristik aroma profili sayesinde hem biracılık hem de ekmek üretiminde gözde bir tahıl çeşidi olmuştur. Çok farklı stillerde birbirinden lezzetli biralar yapabilen Almanlar, biranın geleceğini korumak amacı ile 1516’da Alman Saflık Yasası ile biranın sadece arpa, su ve şerbetçi otu kullanarak yapılabileceğine karar verince, çavdar birası da diğer bir çok tür gibi unutulmaya yüz tuttu. Bu yazıda geleneksel Alman Çavdar Birası neler yaşamış, yakından inceliyoruz.

Alman Çavdar Birası – Tahıldan Gelen Lezzet

Alman efsanesi “Roggen Bier”, yaklaşık 500 yıldır popülerliğini yitirmiş biçimde, tarih kitaplarında, eski bira fabrikalarının reçete arşivlerinde, yeniden keşfedileceği günü bekliyordu. Makus talihini  Amerikan bira devrimi sayesinde kıracağını ise elbette tahmin edemezdi.  1990 başlarında ticari biralara karşı iyice hız kazanan “craft beer” hareketi, bir yandan hiç denenmemiş yeni tarifleri ardı ardına üretirken, diğer yanda eski efsanelere iade-i itibar yapmak için literatür tarıyordu. Amerikalıların her şeyi abartma/suyunu çıkartma huyu sayesinde, boğa testisinden, bütün bir keke kadar her şey biranın içine giriyor, doyumsuzluk sürekli yeni bira yapma arayışı ise hız kesmeden devam ediyordu. Amerikan Pale Ale stiline çavdar ekleyerek başlayan akım , (Rye APA), trendlere göre evrilerek bol şerbetçi otlu (Rye IPA) halini bile aldı.

Alman Çavdar Birası
Alman Çavdar Birası

Avrupa Hafızasını Tazeliyor, Çavdar Evine Dönüyor

Bütün bunlar olurken, Almanya durur mu? Hemen yapıştırmış cevabı. Avrupalı ev biracıları arasında popüler olan çavdar birası, “roggenbier” in yeniden ihtişamlı günlerine dönmesine ön ayak olmuş. Gerek ticari, gerek butik bir çok üretici stilin orijinal haline ve yeniden yorumlanmış zamane versiyonlarına ürün gamlarında yer vermeye başlamış.
Temel olarak 2 sıralı Alman bahar arpalarından üretilmiş ana malt, çavdar maltı, gövde ve aroma dengelemeleri için fırınlanmış maltlardan Viyana veya Münih ile destekleniyor. Renk ayarı için ise çok az miktarda kavruk maltlardan oluşan bir reçeteye sahip geleneksel Alman Çavdar Birası. Şerbetçi otu ise şüphesiz asil Almanlar (noble hops) arasından tercih ediliyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise çavdar oranı. Toplam tahıl hacminizin en az %50 si çavdardan oluşmalı, bu oran %65’e kadar çıkabiliyor. Bir buğday birası olmamasına rağmen, geleneksel olarak buğday mayası ile üretilmesi konusunda geniş bir kabul görüyor. Zira karanfil ve muz notalarının bol çavdar içeren bu stile çok yakıştığı düşünülüyor.

Evde Çavdar Birası Nasıl Yapılır?

Bu kadar anlattıktan sonra, kaynatmadan olmaz. Şimdiden güzel bir parti ürettik ve fermantasyona aldık. Bir sonraki yazımızda evde ürettiğimiz geleneksel Alman çavdar birası hakkında yapım aşamaları ve tüm detayları paylaşacağız. Elbette tane tahıldan ve %100 malt!

 

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com