Lager Bira Reçete Tasarımı

Yazımızın ilk bölümünde türe ve stile ait ön bilgilendirmeyi yapmıştık. Okumakta olduğunuz ikinci bölümde ise bir helles bock olan “Aheste” için Lager bira reçete tasarımı nasıl yapılıyor ve hangi bileşenler ne işe yarıyor bunları anlatacağız.

Lager Bira Reçetesi Nasıl Hazırlanır?

Pilsner Malt
Pilsner Malt

Ana Malt: Pilsner Arpa Maltı
2 sıralı bahar arpasından üretilmiş ve yüksek olgunluğa sahip bir ana bira maltıdır. Biraya dolgun bir gövde, tat derinliği ve çok açık bir renk kazandırır. Düşük protein ve glukan seviyesi sayesinde yüksek mayşeleme verimi ve kolay süzme sağlar. Açık renk hedeflenen tüm ale ve lager stili biralarda kullanılabilir.

 

 

Yan Malt: Vienna Arpa Maltı
Alman 2 sıralı bahar arpasından üretilmiş ve hafifçe fırınlamış bir ana bira maltıdır. Biraya dolgun bir gövde, yumuşak içim ve altın rengi bir görünüm kazandırır. Ale ve lager stilindeki tüm biralarda kullanılabilir, fakat özellikle Avrupa amber lager stilindeki Viyana lager, Märzenbier ve Oktoberfestbier gibi biralara karakteristik tadını verir.

 

 

Lager Bira için Malt
Lager Bira için Malt

Yan Malt: Munich 1 Arpa Maltı
2 sıralı bahar arpasından üretilmiş ve yüksek olgunluğa (modifikasyona) sahip bir bira maltıdır. Lager stili maltın fırınlanmasıyla elde edilmiş olup biraya dolgun bir gövde, belirgin bir malt tadı ve yumuşak bir içim kazandırır.

 

 

Destek Malt: Melanoidin Arpa Maltı
Alman 2 sıralı bahar arpasından üretilmiş ve fırınlamış bir özel bira maltıdır. Yoğun malt aromasına ve yüksek asiditeye sahiptir. Biraya kızıl renk, dolgun bir gövde, yoğun bir malt tadı ve yumuşak bir içim kazandırır.

 

 

Şerbetçi Otu Seçimi

Şerbetçi Otu: Hallertau
Mittelfrüh Hallertau, aroma verme amacıyla Lager ve Pilsner tipi biralarda kullanılan Almanya menşeli klasik bir şerbetçi otudur. Alfa asit oranı %3 ila %5.5 arasında değişkenlik gösterir. Adını Bavyera’nın Hallertau bölgesinden alan Mittelfrüh şerbetçi otu, çiçeksi ve narenciye notaları ile hafif baharatlı aroması sayesinde biraya uyumlu bir keskinlik karakteri sağlar. Bu yapısı ile dünya biracılığına damgasını vuruştur. Asil (noble) şerbetçi otları ailesindendir. Lager, Pilsner, Pale Ale ve buğday tipi biralarda kullanılabilir.

Şerbetçi Otu: Magnum
Magnum, biraya acılık verme amacıyla yaygın olarak kullanılan, hafif baharatlı ve meyvemsi karakterde, Almanya menşeli bir şerbetçi otudur. Magnum Hallertau olarak da bilinir. Biracılıkta her şeyin aromadan ibaret olmadığını, şerbetçi otunun salt acılık katma amaçlı da kullanılabileceğini gösteren Magnum, yüksek alfa asidi oranı sayesinde birçok bira reçetesinde yerini almaktadır. Kendini neredeyse hissettirmeyen zayıf bir aroması vardır.

Maya: Fermentis Saflager S-189
L
ager tipi bira yapımında kullanılan bir bira mayasıdır. İsviçre’deki, 1836 yılından beri bira mayası çeşitleri geliştiren, saygın Hürlimann Bira Fabrikası kökenli bu maya, lager ve pilsner çeşidi birçok ticari biranın üretiminde kullanılmaktadır. Bu maya nötr bir tat profiline sahip ve kolay içimli biralar üretir.

Evet, temel hammadde ihtiyaçlarımızı sıraladık. Hepsini tedarik ettiğimize göre, artık üretime geçebiliriz. Bir sonraki bölümde yapıma hazırlık ve yapım aşamalarını paylaşacağız. Maya uyandırma, 2. fermentasyon, berraklaştırıcı kullanımı gibi konuları merak ediyorsanız, takip etmeye devam edin 🙂

 

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com