Smash

Tek Malt Tek Şerbetçi Otu SMASH

Pratik ve ekonomik bir evde bira yapımı yöntemi olan SMASH, İngilizce “Single MAlt Single Hop” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir terim. Tek malt tek şerbetçi otu anlamına gelen SMASH metodu ile özellikle tane tahıldan bira yapımına yeni geçen ev biracıları yakından ilgileniyor. Adından anlaşılacağı gibi sadece bir çeşit malt ve bir çeşit şerbetçi otu içeren bu üretim metodu ile, pratik, ekonomik ve kısa süren zahmetsiz üretimler yapabilirsiniz.

Tek Malt + Tek Şerbetçi Otu = SMASH

Bugün sizlerle bir smash üretimi yapacağız. Maltımız Weyermann Pale Ale ve şerbetçi otumuz ise Brouwland Target.
Su ve maya haricinde başka her hangi bir malzemeye ihtiyacımız yok. Spesiyal ve fırınlamış maltlar, malt harici tahıl eklemeleri, 4-5 çeşit şerbetçi otu gerektirmemesi ile ekonomik bir yapım stili olarak karşımıza çıkıyor.

  • 5 kg Pale Ale arpa maltı.
  • 50 gr Target şerbetçi otu.
  • 1 paket Fermentis US-O5 ale bira mayası.

Smash Bira Nasıl Yapılır?

Maltlarımızı öğüterek başlıyoruz. Profilo KM 1500 kıyma makinesi ile beraber gelen tahıl öğütme aparatı oldukça yeterli sonuçlar sağlıyor. Maltı kırmadan önce toplam ağırlığın %3 ü kadar içme suyu ile spreylererek ıslatırsanız, daha verimli bir kırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Islatırken maltı iyice karıştırmayı ve suyu emmesi için 10dk kadar beklemeyi unutmayın. Artık mayşelemeye başlayabiliriz.

  • 65 C 60 dakika mayşeleme.
  • 100 C 60 dakika kaynatma.

Hepsi bu. Hemen hemen tüm biralarımız için stile uygun kademeli mayşeleme kullandığımız için mayşeleme süreci 6 saate kadar uzayabiliyor. SMASH stilinde ise sadece 60 dakika. Biz kendi yaptığımız otomatik bira makinesi kullandığımızdan programlayarak ilerliyoruz ama siz evde uygun hacimli bir tencere ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kırdığımız maltları 65 C sıcaklıkta suda 1 saat bekledikten sonra, süzüyor ve kaynama aşamasına geçiyoruz. Kaynama esnasında kullanacağınız şerbetçi otları erken eklenirse acılık, geç eklenirse aroma sağlıyor. Target hem acılık aroma amaçlı kullanılabilen şerbetçi otlarından biri. Eğer kişisel zevkinize göre şerbetçi otunu değiştirmek isterseniz çift amaçlı bir ot seçtiğinizden emin olun. Dengeli bir tat istediğimiz için ot ekleme aşamalarını sürece yaymayı tercih ediyoruz.

  • 20 gr 60 dk
  • 10 gr 20 dk
  • 10 gr 10 dk
  • 10 gr 0 dk

Daldırma serpantin ile 30 dakika içinde 20C ye soğuttuğumuz şerbete 1 paket US 05 maya ekleyerek, 19C sabit buzdolabında 10-12 gün sürecek fermantasyon sürecine alıyoruz. Siz de bu basit ve pratik üretim stili ile tane tahıldan bira yapımına ilk adımınızı atabilirsiniz.
Afiyetle 🙂

Bir de buna bakın

eppek

Stout Eşlikçisi Çikolatalı Eppek

Nefis bir stout yaptık, peki yanında ne yiyeceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette Eppek varken sizi …

Bir cevap yazın

Powered by themekiller.com